Ostara - Velikonoce - jarní rovnodennost

Délka dne a noci bude opět stejná a Slunce začne přebírat vládu nad naším světem. Ostara je slavností příchodu jara a tepla, sluneční energie. Příroda se probouzí, objevuje se nový život.Oslavy křesťanských Velikonoc vycházejí snad nejvíc ze všech svátků  ze starých pohanských zvyků. Velikonoce jsou jediný křesťanský svátek, který vychází z těsné spojitosti s Měsícem (pondělí po prvním jarním úplňku).

Svátek Ostara je spjat s bohyní Eostre a jejím zvířetem byl králík - opět symbol, který přežil do dnešních dob. Králík proto, že je znám svou neobyčejnou schopností rozmnožování, a také velkého počtu narozených mláďat. Symbolem plodnosti ze starých dob je i vejce.Ostara je časem, kdy plánujeme zahradu, výsadbu, nakupujeme květiny. Nesoustředíme se tedy již tolik na sebe, na svou vnitřní práci, ale právě na život okolo nás.
Procházky v přírodě jsou v tuto dobu přímo nutností, neboť nás spojují s kvetoucí a rostoucí přírodou, a stejně tak rozkvétáme i my. Když budete ráno odcházet do práce, nastavte tvář paprskům Slunce. I chvilička stačí, aby nás to příjemně naladilo na celý den!

Vstupní dveře domů se tradičně zdobí věncem s vajíčky, žlutými květy a pastelovými barvami.
Zvyk barvení vajíček zase přináší zdraví, bohatství a blahobyt.

Pokud se chceme přece jen věnovat sami sobě, cítíme, že je to potřeba, je Ostara vhodnou dobou pro "kouzla" k odstranění nemocí nebo obnovení životních sil. Tak, abychom se dokázali otevřít novým změnám, začátkům a projektům. Celkové očištění je také velmi vhodné (a to jak sama sebe, tak domu a jeho okolí, pokud tak nečiníte pravidelně).

Tento svátek je také silně spjat s elementem Ohně. Je to proto, že světlo v tuto dobu začíná převládat nad tmou, Slunce získává zpět svoji sílu. Světlo poroste až do svátku Litha, kdy nastane letní slunovrat.Dalším starým zvykem je zakopání syrového vejce blízko vchodu do našeho domu. tento zvyk přináší blahobyt po celý rok a plodnost v naší zahradě.
Můžete také umýt vstupní dveře horkou vodou s pár kapkami mátového oleje. Mátový olej pomůže obnovit proudění pozitivní energie a přinese bohatství.
Na stůl v kuchyni či v obýváku postavíme malou mističku s čokoládovými vajíčky - jako symbol nových začátků, dobrých energií a hojnosti.

Naše oltáře nebo stolky můžeme vyzdobit zejména vajíčky, kuřaty, zajíčky, motýli, včelami, jehňátky - prostě vším, co máme spojené s Velikonocemi.
Bylinami tohoto období jsou vratič, levandule, majoránka, meduňka, tužebník.
Barvami samozřejmě všechny pastelové tóny - zejména žlutá, zelená, světle růžová a lila.
Jako kameny dobře využijeme růženín, ametyst, měsíční kámen, akvamarín nebo amazonit.

U nás máme také krásný zvyk probouzení studánek


Zdroj obrázků: www.pinterest.com

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.