Milí zákazníci, do konce května platí u svíček staré ceny. Od 1. června jsem bohužel nucena zdražit.

Jarní rovnodennost - Ostara - Velikonoce

Podíváme se na druhý ze série klasických neopohanských svátků Kola roku.

Opět připomínám, že jde pohled novodobý. Navzdory mnoha tvrzením nejsou tyto svátky v podobě Kola roku nikterak staré, resp. jejich současná podoba.

Poprvé toto Kolo roku navrhl ve svém díle Mythology Jacob Grimm - a to v 19. století. Jeho koncepci upravil do stávající podoby Gerald Gardner až ve 20. století a za své ho převzaly neopohanské směry a Wicca.

*

Délka dne a noci bude opět stejná a Slunce začne přebírat vládu nad naším světem. Jarní rovnodennost - Ostara je slavností příchodu jara a tepla, sluneční energie. Příroda se probouzí, objevuje se nový život.Oslavy křesťanských Velikonoc vycházejí snad nejvíc ze všech svátků ze starých pohanských zvyků. Velikonoce jsou jediný křesťanský svátek, který vychází z těsné spojitosti s Měsícem (pondělí po prvním jarním úplňku).

Pohanský svátek Ostara je spjat s bohyní Eostre a jejím zvířetem byl králík - opět symbol, který přežil do dnešních dob. Králík proto, že je znám svou neobyčejnou schopností rozmnožování, a také velkého počtu narozených mláďat. Symbolem plodnosti ze starých dob je i vejce.Nástup jara je časem, kdy plánujeme zahradu, výsadbu, nakupujeme květiny. Nesoustředíme se tedy již tolik na sebe, na svou vnitřní práci, ale právě na život okolo nás.
Procházky v přírodě jsou v tuto dobu přímo nutností, neboť nás spojují s kvetoucí a rostoucí přírodou, a stejně tak rozkvétáme i my.

Když budete ráno odcházet do práce, nastavte tvář paprskům Slunce. I chvilička stačí, aby nás to příjemně naladilo na celý den!

Vstupní dveře domů se tradičně zdobí věncem s vajíčky, žlutými květy a pastelovými barvami.
Zvyk barvení vajíček zase přináší zdraví, bohatství a blahobyt.

Pokud se chceme přece jen věnovat sami sobě, cítíme, že je to potřeba, je tento čas vhodnou dobou pro rituály k odstranění nemocí nebo obnovení životních sil. Tak, abychom se dokázali otevřít novým změnám, začátkům a projektům. Celkové očištění je také velmi vhodné (a to jak sama sebe, tak domu a jeho okolí, pokud tak nečiníte pravidelně).

Tento svátek je také silně spjat s elementem Ohně. Je to proto, že světlo v tuto dobu začíná převládat nad tmou, Slunce získává zpět svoji sílu. Světlo poroste až do letního slunovratu.Dalším starým zvykem je zakopání syrového vejce blízko vchodu do našeho domu. tento zvyk přináší blahobyt po celý rok a plodnost v naší zahradě.
Můžete také umýt vstupní dveře horkou vodou s pár kapkami mátového oleje. Mátový olej pomůže obnovit proudění pozitivní energie a přinese bohatství.
Na stůl v kuchyni či v obýváku postavíme malou mističku s čokoládovými vajíčky - jako symbol nových začátků, dobrých energií a hojnosti.

Pokud máte oltáře, můžete vyzdobit zejména vajíčky, kuřaty, zajíčky, motýli, včelami, jehňátky.
Bylinami tohoto období jsou vratič, levandule, majoránka, meduňka, tužebník.
Barvami samozřejmě všechny pastelové tóny - zejména žlutá, zelená, světle růžová a lila.
Jako kameny dobře využijeme růženín, ametyst, měsíční kámen, akvamarín nebo amazonit.

U nás máme také krásný zvyk probouzení studánek, neboť voda esencí života. Kolem jarní rovnodennosti tak můžete vyjít k lesním studánkám či malým potůčkům, očistit je od zimních nánosů a uvolnit proud vody. Symbolicky se odemyká starým klíčem - proto i ten nezapomeňte vzít s sebou.


Zdroj obrázků: www.pinterest.com