Hromnice - Imbolc

Podíváme se na první ze série klasických neopohanských svátků Kola roku, tak jak jsou běžné u mnoha novějších tradic. Navzdory mnoha tvrzením nejsou tyto svátky v podobě Kola roku nikterak staré, resp. jejich současná podoba.

Poprvé toto Kolo roku navrhl ve svém díle Mythology Jacob Grimm - a to v 19. století. Jeho koncepci upravil do stávající podoby Gerald Gardner až ve 20. století a za své ho převzaly neopohanské směry a směr Wicca.

Stejně jako ostatní svátky má i tento spoustu dalších jmen - Svátek světel, svátek bohyně Brigit, Lá Fhéill Bríghde, Oimelc, apod. Připadá na období kolem 1. února.


Už několik dní, pokud počasí dovolí, je vidět, že Slunce pomalu a nenápadně posiluje svou záři a teplo.
Země a příroda se připravuje na nový koloběh, probouzí se ze spánku a zemědělci se chystají na  zahájení polních prací (Imbolc je symbolickým protějškem Lughnasadu - svátku sklizně).
Do stromů začíná již po 20.lednu proudit více mízy a končí tak jejich prořezávání a kácení.

Hlavní postavou tohoto svátku je v mnohých tradicích bohyně Brigid. Byla ochránkyní, léčitelkou, učitelkou, ale i udržovatelkou ohně. Je zobrazována jako panna v bílých šatech (dle novějších tradic je součástí trojjediné Bohyně). Byla ve své době velmi oblíbená, proto tuto postavu převzala i křesťanská církev, která ji ukázala v podobě sv. Brigity z Kildare. Na světě najdeme mnoho studánek a léčivých pramenů zasvěcených právě této postavě.
Výrazným symbolem Imbolcu je pak tzv. Brigitin kříž. Věšel se nad vchod domu, aby jej chránil od všeho nebezpečí. Jeho výroba je poměrně jednoduchá, vytvořit si ho tak může opravdu každý. Na obrázku výše naleznete jak kříž, tak i slaměnou panenku, která byla taktéž součástí únorových oslav. Bílé pírko patří labuti (Brigit byla také nazývána Labutí pannou).

Protože Brigid byla udržovatelkou ohně, patří i oheň mezi atributy únorového svátku. Ohně a ohníčky fungovaly jako ochranný a očistný prvek. V kovárnách se zhášely výhně, aby je později zapálily mladé dívky - panny. Ohníček se zapaloval i před vchody do domů a symbolicky obydlí ochraňoval, zejména od blesků a krup.
Významnou součástí tohoto období jsou i ovce společně s jehňaty a pluh - pokud bylo dobré počasí, konala se právě v tomto období první orba.

Název Hromnice je spjatý až s křesťanskou církví, jedná se svátek Očištění požehnané panny Marie.

Každý určitě známe i hromničky, posvěcené svíčky, které se využívají k ochraně člověka, obydlí, domácích zvířat a úrody. Při velkém nebezpečí (zejména u velkých ničivých bouří) se stavěly do okna a měly tak společně s modlitbou ochránit obydlí i jeho obyvatele.

V domácnostech také často stával vánoční stromek až do svátku Hromnic - pokud vydržel, a betlémy se uklízely právě až v tento den. Dnes běžně vánoční výzdobu sklízíme po svátku Tří králů, nicméně dříve trvalo vánoční období právě až do Hromnic.Co můžete udělat v dnešní době?


Zapalujte svíce, oheň v krbu a kamnech a odstraňte tak všechno zlé a staré, očistěte svůj domov a připravte se na příchod jara. Přineste domů nový život, světlo Slunce, první malé kvítky vykukující ze sněhové peřiny.
Vyrobte si věnec z bílých a žlutých květů na zeleném základu a doprostřed postavte bílou svíci.

Pokud máte doma svůj oltář, ozdobte jej rostlinami jako je zimostráz, sněženky, rozmarýn, bazalka. Provoňte si domov vůní myrhy nebo vanilky. 

Vhodným doplňkem je i podkova, figurka ovečky, symbol Slunce, žluté a bílé květy.
Můžeme využít kameny jako ametyst, heliotrop, onyx, tyrkys.
Barvami jsou třeba červená, žlutá a bílá. Ale také světle modrá, světle zelená, levandulová...S Hromnicemi je spojeno i velké množství pranostik, proto bych ráda nějaké závěrem připomněla:


Na Hromnice by ženy neměly pracovat! Zejména příst a šít.

Zásadně netančíme.
V den Hromnic sledujeme počasí - pokud bude jasno, potrvá zima nejméně dalších 6 týdnů. Pokud bude zataženo, brzy přijde jaro.


Přeji vám tedy krásné období Hromnic a nezapomeňte, že i vy - stejně jako sedlák sející první obilí do své brázdy - zakládáte svá přání a nové cíle do svého života. Udržujte si je a pečujte o ně po celý zbytek roku.


Zdroj obrázků: www.pinterest.com