Beltane - 1.máj - Valpuržina noc

Neboli Beltain, Beltine, Filipojakubská noc,...tolik různých názvů se váže k jednomu z nejmagičtějších svátků v roce.
Slaví se  v noci z 30. dubna na 1. května. Původně se zřejmě slavil o úplňku, který byl nejblíže tomuto datu. Lidé byli téměř celou noc venku a právě úplněk jim prosvěcoval temnotu noci.


Ačkoli na staré původní zvyky se ve velké míře zapomnělo a nahradily je věci typu "pálení čarodějnic", stejně najdeme  - zejména na vesnicích - alespoň malé stopy starých časů. Jde zejména o májku, která se staví právě 30.dubna či 1.května. U nás ve vesnici se májka také staví, a k tomu se ještě rozvážejí malé březové májky po jednotlivých staveních, Každé jich dostane tolik, kolik je ve zmíněném domě žen. Tyto malé májky se přidělávají na bránu.Svátek Beltane oslavuje příchod jara a tepla, je protipólem Samhainu (Dušiček). Symbolem jsou velké ohně, které se pálí k uctění boha Belena, učitele a ochránce. Tradičně se na ně používalo 9 druhů dřeva a zapalovaly se na vrcholku kopce. Zapalované ohně na kopcích jsou posvátné, očišťují a zbavují nás starých věcí.

 


Oheň Beltanu je očistný a ochranný. Každý by si měl na své zahradě udělat takový oheň, ať už k posezení, nebo i pro přeskakování, což nám zajistí krásu a zdraví po celý další rok.

Jde o tradiční svátek lásky a milenců. Zamilovaní se setkávali v přírodě, kde měli čas jen sami pro sebe.Pokud máte v blízkosti svého bydliště menhir, není vůbec od věci ho jít v tuto dobu navštívit. Traduje se, že právě v tento den dokáží menhiry splnit každé přání, které jim člověk pošeptá.

Domy se zdobí hlohem, jeřábem a dalšími rostlinami tak, aby ráno vycházející Slunce spatřilo krásně ozdobený dům. Věncem z jeřabin se zdobí vchodové dveře.
O této noci je také možno spatřit skřítky, elfy a další bytosti přírodní říše. Dle pověstí je to jistota na místě, kde spolu rostou dub, jasan a hloh. Pokud takové místo nenajdete, nezoufejte, víly můžete vidět i na své zahradě. Očekává se ovšem, že jim zda necháte kousek jídla jako dárek a vyjádření úcty.Velmi vhodné jsou v tuto dobu jakékoli očišťovací procedury - zejména ohněm a kouřem. Velmi se tedy hodí vykuřování domu, zahrady, zvířat, i sebe samotných.
Provádíme kouzla pro znovuobnovení věcí, pro uzdravení, pro dodání nových sil.
Na zahradě si můžeme postavit malou májku.
Na stromy můžete rozvěsit barevné stuhy, na kterých bude napsané vaše přání. Barva stuh se volí dle hlavního účelu:
červená - láska, vášeň
bílá - mír, harmonie
zelená - štěstí, hojnost
fialová - spirituální růst, moudrost
žlutá - radost
modrá - zdraví, léčení
oranžová - úspěch

Všechna kouzla provedená v tomto období budou mít dlouhodobé následky! 

 

 


Vydáváme se do přírody. Kdo chodí častěji a naslouchá přírodě samotné, může pozorovat, jak se v tuto dobu všechno mění. Večerní a noční procházky mají naprosto bezkonkurenční atmosféru a účinek.


Kdo má doma oltář zdobí jej květinami, kotlíky, různými pohárky, samozřejmě svícemi, symboly ohně a plodnosti, stužkami,...
Dále pak kameny jako jantar, citrín, smaragd, mechový achát, avanturín, růženín, jaspis.
Mezi květinami hrají prim zvonky, sedmikrásky, prvosenka, růže,...
U barev se meze nekladou, dají se použít téměř všechny kromě černé, stříbrné, a vůbec všech tmavých odstínů.

Hlavní je, si tento svátek užít. I když nezapálíte oheň, nepostavíte májku, nenazdobíte dům, snažte se trávit tento den s těmi, na kterých vám záleží, a které máte rádi.
A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlým stromem! :-) 
 
 
 
Zdroj obrázků: www.pinterest.com
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.