Milí zákazníci, do konce května platí u svíček staré ceny. Od 1. června jsem bohužel nucena zdražit.

Májová noc - Noc ohňů - Beltane

Podíváme se na další ze série klasických neopohanských svátků Kola roku.

Opět připomínám, že jde pohled novodobý. Navzdory mnoha tvrzením nejsou tyto svátky v podobě Kola roku nikterak staré, resp. jejich současná podoba.

Poprvé toto Kolo roku navrhl ve svém díle Mythology Jacob Grimm - a to v 19. století. Jeho koncepci upravil do stávající podoby Gerald Gardner až ve 20. století a za své ho převzaly neopohanské směry a směr Wicca.

*

Jedna z "nejslavnějších" nocí roku má mnoho jmen. Slaví se  v noci z 30. dubna na 1. května. Původně se zřejmě tato noc slavila o úplňku, který byl nejblíže tomuto datu. Lidé byli téměř celou noc venku a právě úplněk jim prosvěcoval temnotu noci.


Ačkoli na staré původní zvyky se ve velké míře zapomnělo a nahradily je věci typu "pálení čarodějnic", stejně najdeme  - zejména na vesnicích - alespoň malé stopy starých časů. Jde zejména o májku, která se staví právě 30.dubna či 1.května. U nás ve vesnici se májka také staví, a k tomu se ještě rozvážejí malé březové májky po jednotlivých staveních, Každé jich dostane tolik, kolik je ve zmíněném domě žen. Tyto malé májky se přidělávají na bránu.

 Období svátku Beltane oslavuje příchod jara a tepla, je protipólem Samhainu (Dušiček).

Symbolem jsou velké ohně - odtud název Noc ohňů. Tradičně se na ně používalo 9 druhů dřeva a zapalovaly se na vrcholku kopce. Zapalované ohně na kopcích jsou posvátné, očišťují a zbavují nás starých věcí. S nástupem křesťanství se okolnosti těchto svátků změnily - ohně se začaly pálit proti zlým čarodějnicím, které škodily dobytku, stavení, úrodě i lidem samotným  (z těchto dob pocházejí ustálené názvy filipojakubská noc, příp. Valpuržina noc v Německu).

Oheň tohoto období je tedy očistný a ochranný. Každý by si měl na své zahradě udělat takový oheň, ať už k posezení, nebo i pro přeskakování, což nám zajistí krásu a zdraví po celý další rok.

Jde o tradiční svátek lásky a milenců. Zamilovaní se setkávali v přírodě, kde měli čas jen sami pro sebe. Pokud máte v blízkosti svého bydliště menhir, není vůbec od věci ho jít v tuto dobu navštívit. Traduje se, že právě v tento den dokáží menhiry splnit každé přání, které jim člověk pošeptá.

Domy se dle různých tradic zdobí hlohem, jeřábem a dalšími rostlinami tak, aby ráno vycházející Slunce spatřilo krásně ozdobený dům. Věncem z jeřabin se zdobí vchodové dveře.


O této noci je prý také možno spatřit skřítky, elfy a další bytosti přírodní říše. Dle pověstí je to jistota na místě, kde spolu rostou dub, jasan a hloh. Pokud takové místo nenajdete, nezoufejte, elementály můžete vidět i na své zahradě. Očekává se ovšem, že jim necháte kousek jídla jako dárek a vyjádření úcty.Velmi vhodné jsou v tuto dobu jakékoli očišťovací procedury - zejména ohněm a kouřem. Hodí se vykuřování domu, zahrady, zvířat, i sebe samotných.
Provádíme kouzla pro znovuobnovení věcí, pro uzdravení, pro dodání nových sil.
Na zahradě si můžeme postavit malou májku.
Na stromy můžete rozvěsit barevné stuhy, na kterých bude napsané vaše přání. Barva stuh se volí dle hlavního účelu:
červená - láska, vášeň
bílá - mír, harmonie
zelená - štěstí, hojnost
fialová - spirituální růst, moudrost
žlutá - radost
modrá - zdraví, léčení
oranžová - úspěch

Říká se, že všechna kouzla provedená v tomto období budou mít dlouhodobé následky.

 

 


Vydáváme se do přírody. Kdo chodí častěji a naslouchá přírodě samotné, může pozorovat, jak se v tuto dobu všechno mění. Večerní a noční procházky mají naprosto bezkonkurenční atmosféru.Podle různých tradic můžeme využít následující tipy:


Kdo má doma oltář zdobí jej květinami, kotlíky, různými pohárky, samozřejmě svícemi, symboly ohně a plodnosti, stužkami,...
Dále pak kameny jako jantar, citrín, smaragd, mechový achát, avanturín, růženín, jaspis.
Mezi květinami hrají prim zvonky, sedmikrásky, prvosenka, růže,...
U barev se meze nekladou, dají se použít téměř všechny kromě černé, stříbrné a všech tmavých odstínů.Hlavní je si celé toto období užít. I když nezapálíte oheň, nepostavíte májku, nenazdobíte dům, snažte se trávit tento den s těmi, na kterých vám záleží, a které máte rádi.


  
 
 
 
Zdroj obrázků: www.pinterest.com