Červnový úplněk

Červen přináší lehkost a hravost.

Podněcuje nás ke zkoumání, hledání a k získávání odpovědí. Možná na čas přehodnotit naše způsoby žití a najít kvalitu. Ne venku nebo  u někoho jiného, ale uvnitř sebe.

Tento čas oplývá velkým tajemstvím a mnoho z nás pocítí touhu žít život magičtějším způsobem. Sezóna zatmění, která probíhala nejsilněji minulé měsíce pomalu ustupuje. 

U někoho bude tento úplněk časem, kdy do sebe všechny věci zaklapnou a přijde velký aha moment.

Klíčem k takovému životu bude rovnováha. Kde je moc práce, musí přijít odpočinek a zábava. Na druhé straně, kde byla lenost, musí zákonitě přijít práce.

 AdobeStock_261301887

 

Měsíc se bude nacházet vedle nádherně výrazné stálé hvězdy Antares. Ta patří mezi posvátné hvězdy a je známa jako Srdce Štíra. Antares je připomínkou božské lásky (jakkoli ji pojmeme). Podle mnoha legend byla tato hvězda zastávkou duší, které se nacházely na cestě do posmrtného života. Tato hvězda jim připomínala, že žádná duše není nikdy osamocena a každá je milována. 

Antares je spojena se srdcem, důvěrou a láskou. Je na nás zapamatovat si, že my sami tvoříme lásku a že všude kolem nás jsou neviditelné síly, které nás podporují.

Takového poznání můžeme dojít skrze meditaci, v přírodě nebo při jakékoli regeneraci těla i duše.

Pochopení této podstaty nám pomůže uvolnit věci, které pro nás nejsou určeny.

  

Ruku v ruce s tímto poznáním jdou také vztahy. Někdy zapomeneme, kdo jsme a ignorujeme vlastní přání. Tento čas je připomínkou toho, abychom opět našli naši svobodu. Ne v rámci rozchodů, ale ve spojení s naším nitrem a srdcem.

Podpořit vztah a partnery můžeme tím, že budeme sami sebou. 

 

AdobeStock_123452748

 

Na mnoha místech jste se jistě dočetli, že se tento čas nazývá Jahodový úplněk.

Jde opět o označení, které se přebralo z jiných kultur, zejména severoamerických.

Červnový úplněk dostal jméno od domorodých kmenů Severní Ameriky, protože jahoda lesní ( Fragaria virginiana ) dosahuje vrcholu zralosti a je připravena ke sklizni právě v červnu. 

Některé kmeny používají pro červnový úplněk jiné názvy související s bobulemi v závislosti na tom, které bobule jsou v jejich domovině nejvýraznější - Malinový Měsíc, Měsíc trhání bobulí atd.   

Kromě toho, že tento měsíc nazývají Jahodovým měsícem, používají kmeny také termín „Kvetoucí měsíc“ nebo „Zahradní měsíc“, který odkazuje na různé rostliny a růst.  

V severnějších oblastech může být červen příliš brzy na to, aby zahradní rostliny vyklíčily nebo dozrály bobule, ale stromy po dlouhých zimních měsících začínají konečně kvést. Kmeny v Kanadě označují červnový úplněk jako „Měsíc, kdy vyjdou listy“.

V jiných oblastech se tento čas označuje dle počasí. Od Oklahomy po Mississippi například nazývají tento čas „Větrný měsíc“ podle jarních bouří. 

V Evropě je červnový úplněk znám jako „Luční měsíc“ jako označení času pro sečení luk, častěji je ale používaný název „Měsíc růží“, označující rozkvět těchto nádherných květin nebo "Medový měsíc" korespondující se svatbami a následným časem líbánek. 

V některých tradicích mimo Evropu (zejména na severu) je tento čas znám jako „Měsíc zrození“, protože mnoho zvířat rodí v červnu, jak se počasí uklidňuje, což dává jejich potomkům nejdelší možný čas na růst.

Opět upozorňuji, že je nutné uvědomit si jednu základní věc, na kterou téměř nikdo nebere zřetel. Názvy úplňků VŽDY označují období celého lunárního měsíce, nikoli úplněk jako takový. Lunární měsíc trvá od úplňku k úplňku a právě pro celou tuto dobu je označení platné. 

 

AdobeStock_199050913


Ačkoli se dočtete, že Měsíc je ve znamení Střelce, je nyní ve znamení Štíra. Tento rozpor je způsobem precesí rovnodennosti. Protože se celý Vesmír pohybuje, je nemožné, aby jakékoli vesmírné těleso zůstalo v nějakém souhvězdí po neomezeně dlouhou dobu. Během dvou tisíc let se obloha, resp. souhvězdí, posunula o cca 30 stupňů. Jak si Měsíc stojí v čase úplňku, se můžete podívat např. na webu Stellarium. 

 

Nejlepší dny v měsíci červnu pro aktivity:

pečení chleba a sladkých pochutin - 18. až 20.6.
zahájení diet a očistných kúr - 11. a 15.6.
nakládání zeleniny a ovoce - 9.a 10.6.
stříhání vlasů pro lepší růst - 26. a 27.6.
svatba - 26. a 27.6.
zahájení projektů - 19.6.