Milí zákazníci, do konce května platí u svíček staré ceny. Od 1. června jsem bohužel nucena zdražit.

Letní slunovrat - Svatojánská noc - Litha

Podíváme se na další ze série klasických neopohanských svátků Kola roku.

Opět připomínám, že jde pohled novodobý. Navzdory mnoha tvrzením nejsou tyto svátky v podobě Kola roku nikterak staré, resp. jejich současná podoba.

Poprvé toto Kolo roku navrhl ve svém díle Mythology Jacob Grimm - a to v 19. století. Jeho koncepci upravil do stávající podoby Gerald Gardner až ve 20. století a za své ho převzaly neopohanské směry a směr Wicca.

*

Tento čas je velmi významný, den je nejdelší v celém roce, noc se naopak stává nejkratší. Nastává mezi 20. a 21. červnem.
 
Letní slunovrat pro nás znamená, že zpomalujeme své tempo, které jsme nasadili na jaře, probuzeni po dlouhé zimě. Každá bytost je ovlivněna horkými a dusnými dny, kdy má určitá forma lenosti svůj význam.

Letní kouzla dodávají vášeň ve všech směrech naší cesty. Pomáhá nám k tomu obrovská energie Slunce, které dokáže prozářit i ten nejzapadlejší kout.

 
 
 
Je to ale také období, kdy mají rotliny největší sílu. Sběr bylin často započal již začátkem měsíce června a trval do svátku Jana Křtitele (24.6. - odtud také svatojánská noc).
 
Naši předkové zapalovali velké ohně na vysokých kopcích, protože letní slunovrat s sebou nese mnoho ohnivé energie. Na kopcích je zapalovali také proto, že docházelo k pomyslné rovnováze Země a Nebe. Často se také z kopců kutálela zapálená kola - znázorňovala putování Slunce po obloze.
Svátek se slavil po celé Evropě. Znát jej můžeme nejen jako svátek letního slunovratu, ale také jako Lithu, Midsummer, nebo Alban Heruin.
 
Důležitější je ale svatojánská noc, tedy noc z 23. na 24.6. Je plná magických sil. Země se otevírá a vydává svoje poklady, v lese můžeme najít zlaté kapradí. Je to zároveň i noc všech přírodních bytostí, a proto kdo pozorně kouká a naslouchá, může spatřit víly, skřítky, divoženky a všechny duchy přírody...
Bylinky utržené v tuto dobu mají neuvěřitelnou sílu a moc. Ženy chodily (a stále chodí) nasbírat "devatero bylin", které přinesou lásku, zdraví i štěstí. Mezi tyto svatojánské byliny patří třeba šalvěj, rozmarýn, tymián, bazalka, levandule, verbena, třezalka, heřmánek, růže, bezový květ, měsíček, divizna, mochna, plavuň...a mnoho dalších. Není žádný jasně daný seznam.
 
Číslem letního slunovratu je 9 - nabízí se tedy nasbírat právě 9 druhů bylin, které později využijeme pro léčení. Květiny se sbíraly večer či v noci, beze slov, bez ohlížení. Svobodné dívky si věneček květů dávaly pod polštář, aby ve snu mohly vidět svého budoucího manžela.

Jaké bylinky nasbíráte je jen a jen na vás. Sbírejte jen tolik, kolik opravdu potřebujete!
 
 
 
Tato noc také patřila nejrůznějším rituálům, ať už ochranným, nebo pro posílení vnitřní síly a mysli.
 
Co můžeme udělat, pokud si chceme tento den zpříjemnit a zkusit si slavit, jako to dělali naši předkové?
  • jděte ven do přírody! Ať už jen na procházku během dne nebo po setmění....nasbírejte si bylinky, udělejte si z nich večerní koupel
  • udělejte na zahradě oheň, pokud nemůžete nebo zahrádku nemáte postavte do okna zapálenou svíci a vzdejte tak úctu Matce Zemi
  • pokud vydržíte vzhůru, čekejte na znovuzrození Slunce
  • učiňte něco pro druhé - nabídněte jídlo, drobný dárek, využijte v kuchyni svatojánské bylinky
  • můžete si také uvařit svatojánský čaj nebo udělat speciální ochranný váček, můžete požádat byliny, aby odnesly z vašeho života trápení a bolest
  • pokud máte doma oltář (postačí třeba i okenní parapet) vyzdobte jej květinami, žlutými, zlatými, bílými doplňky a svícemi