Stará cesta - knižní recenze I

Jsem tu s první recenzí na knihy, které jsem v uplynulých měsících a týdnech přečetla. Ačkoli jsem si dělala poznámky během čtení, stejně se mi rozházelo to, kdy jsem jakou knihu četla. Nezačneme tedy od té "nejstarší", ale postupně v recenzích projdeme všechny, na to se můžete spolehnout.

Recenze to budou stručné, ale věřím, že vás potěší.

Jak už jsem několikrát avizovala, knihy jsou psány v angličtině. A je to z toho důvodu, že v češtině bohužel nevyšlo za poslední dobu nic, co by mě zajímalo. Pokud narazím na dobrou knihu česky psanou, určitě o ní budete vědět! Zároveň podotýkám, že všechny překlady jsou volné - nejsem excelentní angličtinář.

Ještě doplním, že všechny knihy kupuji na eshopu Book Depository . Seženete tam mnoho a mnoho cizojazyčných knih za dobré ceny, po přihlášení vidíte částku v českých korunách a knihy máte většinou do 10 dnů doma. Poštovné je zcela zdarma.

Dnes tady mám 3 knihy od stejnojmenné autorky. Tou je Melusine Draco - podle slov na obálce je vzdělána v magickém umění tradičního britského řemesla.

Jde o knihy Traditional Witchcraft for Fields and Hedgerows, Traditional Witchcraft for Woods and Forests a Traditional Witchcraft for Urban Living.

TRADITIONAL WITCHCRAFT FOR FIELDS AND HEDGEROWS

První knihou je "Tradiční čarodějnictví polí a živých plotů". Předem je nutné podotknout, že u nás v ČR nemáme pozemky ohraničené živými ploty a zídkami jako v Británii. Osobně jsem tedy pojem "živý plot" vztáhla k remízkům, které ohraničují pole a louky, a kde si příroda žije svým vlastním životem.

2

Kniha je rozdělena do 17 kapitol. Většina těchto kapitol je věnována jednotlivým měsícům v roce. 

V první kapitole, která pojednává o místech samotných, autorka zmiňuje, že každá čarodějka ví, že tato území mají zvláštní magickou moc a jsou spojená s našimi předky. Zároveň připomíná, že pro každou čarodějku mají velmi důležitý význam. Apeluje na to, že by každá z nás, která kráčí tradičním směrem, měla být napojena na rytmy přírody, a také by měla ovládat význam jednotlivých rostlin - tedy vědět CO sbírat, KDY sbírat, JAK to uchovat a použít a CO lze smíchat dohromady a za jakým účelem.

Následující kapitoly již pojednávají o jednotlivých měsících. Na úvod je vždy vysvětleno jaké jméno či přízvisko měsíci náleží a proč. Dále je uveden jeho význam z hlediska venkovského folklóru, historie a tradic. Také je popsáno, co lze v přírodě samotné očekávat. To je doplněno i praktickými návody na drobná kouzla opět s odkazem na lidovou tradici. Autorka se nezapomene zmínit ani o svátcích kola roku a jejich významu v tradičním čarodějnictví. Nechybí recepty a pranostiky (z nichž mnohé jsou totožné/podobné s našimi).

Knížka pro mě byla velmi příjemnou záležitostí. Ačkoli je celkem útlá, podařilo se do ní autorce vměstnat poměrně velké množství informací. 

"Je jedno, zda žijeme na venkově, v malém městečku či ve velkoměstě, příroda je všude kolem nás. Nemůže být vytlačena, zničena nebo vyhlazena, a pokud náhle zanikne, pak každá živá věc na zemi zemře. Žádná kniha vás nikdy nenaučí, jak se stát čarodějkou. To umí pouze příroda..."

Kniha má 167 stran a její cena byla 284 Kč.

 

 TRADITIONAL WITCHCRAFT FOR THE WOODS AND FORESTS

Aneb "Tradiční čarodějnictví lesíků a lesů". Tady mě možná nějaký angličtinář opraví, význam slov "woods" a "forest" je mi znám, ale netuším, jak vhodně nazvat menší les než lesík. Každopádně - jedná se prostě o zalesněné oblasti větší či menší rozlohy.

3

Kniha je tentokrát rozdělena do pouhých 7 kapitol.

Po úvodní části najdeme poměrně slušnou kapitolu pojednávající o jednotlivých stromech či keřích. Nechybí jejich latinské názvy, odkaz na lidové tradice a drobný tip pro jejich magické využití. Napočítala jsem jich celkem 28 (např. olše, jasan, buk, ale třeba také zimostráz, planá jabloň, planika, jilm nebo tis). Autorka se dotkne i tématu o totemových zvířatech.

V další kapitole se opět věnujeme těm stejným stromům a keřům, tentokrát ale veskrze z hlediska magického - opět v tématu tradičního čarodějnictví. Nechybí jejich propojení s elementy i roční dobou. V posledním odstavci pak najdete tipy na to, jak a k čemu využít sílu toho daného stromu/keře.

Následující kapitola je věnována ročním dobám - opět s odkazem na tradiční čarodějnictví. Melusine se věnuje zejména slunovratům a rovnodennostem. Co jsem ale nejvíce ocenila bylo to, že na konci každé kapitoly dané roční doby byla stránka věnovaná astronomii. Toto jsem zatím v žádné  knize neobjevila a udělalo mi to ohromnou radost! Odjakživa si stojím zatím, že tradiční cesta řemesla se neobejde bez základních znalostí astronomie a počasí. Takže za to velmi děkuji!

Další kratší kapitolky pak zahrnují možnosti meditací a vnitřní práce, využití stálezelených rostlin nebo třeba pasáž věnovanou mytologickému "divokému honu".

Na konci většiny kapitol jsou také možnosti osobních magických cvičení.

Kniha má 148 stran a stála 283 Kč.

 

TRADITIONAL WITCHCRAFT FOR URBAN LIVING

Tedy "Tradiční čarodějnictví a život ve městech". Je určena pro ty z vás, co žijí mimo divokou přírodu a venkov. 

1

Rozdělena je do 10 kapitol. Dozvíte se, jak v tomto případě, když žijete ve městě,  pracovat s elementy, jak si vytvořit vztah s rostlinami doma, a jak si přenést kus "divočiny" do města a domu/bytu.

V knížce najdete i množství kouzel (opět z pozice městské čarodějnice) - třeba na na zapuzení krys. Dozvíte se něco o amuletech, váčcích a také si opět připomenete svátky kola roku.

Poměrně pěknou kapitolkou je kapitola šestá - Magické techniky pro omezené prostory. Zde najdete obecné věci jako je vytvoření kruhu (pokud děláte), o práci se světovými stranami, s lunárním cyklem a některé korespondence. Autorka všechno bere z pohledu  člověka, který opravdu nemá místnost navíc, zahradu či možnost vyjít někam do lesů.

Celá jedna kapitola se také soustředí na věštění - nicméně je to spíše stručný výtah věštících technik a popis jednotlivých tarotových karet (velmi stručný). Doplněna jsou i krátká osobní cvičení. Dále se dozvíte něco o základních kuchyňských bylinách a něco drobného o spirituální cestě a transformaci.

Pro mě osobně byla tato knížka nejméně záživná a dobře bych se bez ní obešla. Možná je to ale proto, že již dávno nejsem městský člověk a nemá pro mě osobně tu správnou hodnotu.

Knížka má celkem 140 stran a stála 270 Kč.

 

Jak jsem již uvedla, všechny 3 knížky jsou menší a útlé - ale přesto nabité informacemi bez zbytečného balastu. Angličtina má příjemnou formu a tak knížky přelouskají i ti, co nevládnou tímto jazykem na sto procent.

Doporučila bych je zejména  pro ty z vás, co mají již základní povědomí o čarodějnictví a ví, kam zhruba směřují.

Osobně se mi všechny 3 knížky líbily a ráda do nich opět nahlédnu (speciálně do prvních dvou zmíněných) - autorka se nevyhýbá ani těm "negativnějším" kouzlům, nicméně určitý odstup od těchto praktik znát je.

Melusine Draco je poměrně aktivní spisovatelkou a má na kontě docela dost vydaných knížek. Mám zálusk ještě na některé z nich, takže věřím, že o ní nečtete naposledy.

Na autorky blog se můžete podívat ZDE .

 

Těším se u další recenze!

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení