Stará cesta - knihy, knihy, knihy

Chodí mi od vás velké množství žádostí s prosbou o doporučení knih o bylinkách, čarodějnictví, magii, atd.

Upřímně říkám, že nerada doporučuji jakékoli knihy, protože každý jsme naprosto jiný, máme jiné preference, jiný životní směr nebo cestu, a je těžké, aby jedna kniha obsáhla všechno, co potřebujeme.

 

Jeden bude danou knihu vychvalovat do nebes, pro druhého bude hořet v knihopekle.

 

 

 

Všichni se samozřejmě taky vyvíjíme a posouváme vpřed, hledáme nové cesty, nové směry, a tak starší knihy upadají do tmy a my už o nich ani nevíme.

 

Co se týká mé knihovny, tak obsahuje téměř všechny knihy, které jsem během těch 25 let na toto téma četla. Moc často se knih nezbavuji, nechávám si i ty horší. Jen jsou zastrčené někde hluboko.

Nejsem sběratelkou knih několika autorů - vybírám si prostě intuitivně, někdy podle obálky, někdy podle titulu, někdy podle anotace,...

Jediné z čeho se mi ježí chlupy na těle, jsou knihy o andělech, knihy o šíření světla a lásky, lightworkers, apod. 

 

 

 

Když jsem před těmi více než 25 lety začínala se studiem knih na toto téma, byla k dispozici prakticky jen "Velká modrá" - tedy Velká učebnice čarodějnictví a magie od R. Bucklanda. Byla jsem z ní tak uchvácená! Přečetla jsem jí xkrát! Myslím, že i většina mých vrstevníků na této knize začala stavět svou praxi a životní cestu.

Jestli bych ji doporučila teď? Už ne. Je zastaralá a celkově jde mimo mne. V knihovně ji přesto pořád mám, popsanou poznámkami té doby. Během těch 25 let jsem si prošla snad vším dostupným a vyzkoušela mnohé. Zjistila jsem ale, že mi nic z novodobějších praktik prostě nesedí. Nejsem to já. 

Největším problémem je dle mého to, že v češtině je k dostání velmi málo knih na téma tradičního čarodějnictví. Drtivá většina dostupných titulů je od wiccanských autorů a jsou tedy zaměřeny primárně na Wiccu (i když to může vypadat jinak - ne každá kniha, která má v názvu či popisku "tradiční" čarodějnictví taková skutečně je). I tak ale v těchto knihách můžete najít v začátcích vaší praxe přehled těch základních věcí.

 Můžete se mrknout např. na následující autory:

Ellen Dugan - jednoduché, čtivé knihy. Žádné složitosti. Tradice Wicca.

Knihy: Magie na každý den, Pěstujeme magické rostliny, Magie (cvičení, rituály, zaříkávadla a rady)Přírodní čarodějnictví.

 

Scott Cunningham - opět většinou dobře zpracované knihy, pro většinu lidí klasická četba, opět tradice Wicca. 

Knihy: Keltská přírodní magie: Wicca, Kompletní kniha kadidel, olejů a lektvarů, Magie Země: Techniky přírodní magie, Techniky přírodní magie.

 

 

 

 

 

 

Protože hodně pracuji s Měsícem mám v knihovně i tituly jako Pocta Luně (E. Hawke), Síla Měsíce (J. Paungger), Život podle Měsíce (W.Maier) a ještě třeba Měsíční znamení (U. York).

 

Většina z vás taky ví, že bylinky a vůbec příroda u mě hraje prim, nedám dopustit na různé herbáře a knihy o bylinách a stromech.

Velmi doporučuji - sadu Herbářů od Jiřího Janči, absolutně je zbožňuju! Dále miluju Mathioliho Herbáře.

Výbornou knihou, která už se opírá více o tradiční a magické využití bylin, je Magické rostliny aneb Byliny od A do Z (Lavender, Franklin). Problém je, že ji už nelze sehnat v knihkupectví a z druhé ruky bývá neskutečně drahá. 

 

 

  

 

Celkem jsem napočítala v mé knihovně okolo 100 knižních titulů z oblasti magie, čarodějnictví a bylinek. K tomu samozřejmě dalších asi 30 knih uložených v PC.

 

Ti, kteří vládnou anglickým jazykem mají možnosti mnohem lepší. V angličtině totiž najdete množství naprosto úžasných knih, které se zaměřují na tradiční čarodějnictví a které do češtiny prozatím nikdo nepřeložil. Většinu z nich seženete přes eBay nebo Amazon. Dají se koupit i přes české knihkupectví, konkrétně mám zkušenost s obchodem Nejlevnější knihy .

Ovšem sama za sebe doporučuji stránky Book Depository , kde seženete prakticky všechno. Knihy jsou zasílány z UK, neplatíte poštovné a ceny jsou více než příznivé (oproti českému obchodu Nejlevnější knihy jsou ceny knih nižší v řádech stokorun!). Knihu máte většinou do 10 - 14 dnů doma.

Mezi autory, jejichž knihy vlastním a které bych doporučila patří  Gemma Gary (Traditional Witchcraft, The Black Toad, The Devil´s Dozen, Silent as the Trees), Paul Huson (Mastering Witchcraft, Mastering Herbalism), Nigel G. Pearson (Treading the Mill, Walking the Tides), některé tituly z nakladatelství Pagan Portals a mnohé další (brzy vám mohu slíbit recenzi na knihy, které jsem si nedávno zakoupila).

 U většiny těchto knih je ale nutné, abyste už na něčem stavěli a něco uměli/věděli. Nejsou vhodné pro naprosté začátečníky, tápající a hledající.

Pro začátečníky bych pak "doporučila" třeba Rachel Patterson - Witchcraft: Into the Wilds.

 

 

 

 

 

 

 

 


Zdroj obrázků: www.pinterest.com

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení