Yule - zimní slunovrat

Podíváme se na další ze série klasických neopohanských svátků Kola roku.

Opět připomínám, že jde pohled novodobý. Navzdory mnoha tvrzením nejsou tyto svátky v podobě Kola roku nikterak staré, resp. jejich současná podoba.

Poprvé toto Kolo roku navrhl ve svém díle Mythology Jacob Grimm - a to v 19. století. Jeho koncepci upravil do stávající podoby Gerald Gardner až ve 20. století a za své ho převzaly neopohanské směry a směr Wicca.

*

Přiblížil se nám zimní slunovrat - svátek Slunce, jeho opětovné zrození z lůna Země.


Málokdo si dnes uvědomuje, že valná většina symbolů současných Vánoc je symbolikou z pohanských dob. Křesťanská církev je jen akceptovala a umožnila je lidem používat nadále - samozřejmě s vhodně zakomponovanými křesťanskými odkazy. 


Mezi staré pohanské zvyky patří mít ozdobený vánoční stromek (nebo aspoň větev), dávání dárků, svíčky, setkání s příbuznými a přáteli, jmelí, věnec z jehličí ozdobený šiškami a červenou stuhou na dveřích a další...

V tradičním pojetí se tento svátek nevnímá jako svátek jednoho dne, ale oslavuje se po 12 nocí (většinou od 20.12. do 1.1.). Slaví se návrat Slunce, které Matka porodila v temnotě lůna, a které bude růst a získávat sílu.

Říká se také, že co se člověku zdá o tzv. Matčině noci (z 20. na 21.12.), to se nám má v dalším roce vyplnit.


Zimní slunovrat je o znovuzrození, obnově, požehnání.

Mezi další staré tradiční zvyky, které zapadly v hlubinách času, patří výroba slunovratového polena - jednalo se o dubové (i borové) poleno, které muselo být z vlastního pozemku nebo získané darem, nemohlo se koupit. To se pak ozdobilo pentlemi, větvičkami (cesmína, břečťan, jmelí, borovými větvičkami, šiškami, apod.), případně  - v novějším pojetí - i symboly Boha a Bohyně. Polilo se pivem či vínem a zapálilo se. Mělo význam jako první poleno, které zapálí ohně zimního slunovratu. Popel z polena se pak zahrabával do půdy, dával zvířatům do pití nebo se uschovával v domě, aby ho chránil a požehnal Sluncem.


Dnes si jako připomínku můžeme ozdobit jen malé polínko a dát ho třeba doprostřed svátečního stolu. Bude krásnou přírodní ozdobou, a zároveň nám bude připomínat staré původní tradice našich předků.


Jmelí, které doma věšíme, nosí lásku a blahobyt, mělo by být zelené a darované.

Symbolem zimního slunovratu (stejně jako většiny ostatních svátků) je pálení ohňů. V domech se otevírají okna a dveře. Pokud nemáme krb nebo ohniště a nemůžeme si dovolit pálit oheň, měli bychom zapálit alespoň co nejvíce svící.

Od tohoto dne ale Slunce a světlo pomalu nabírá zpět svou sílu. Pro nás je toto příslibem, že tmavé období a zima jednou skončí a přijde opět teplo, dostatek světla, započne nový život.


Jedna stará krásná tradice říká, že vhodíme-li větvičku cesmíny do ohně, ve kterém hoří slunovratové poleno, pak všechny naše problémy a bolesti nasbírané z celého tohoto roku zmizí pryč.

Oheň nás provází celé toto období, je symbolem znovuzrození, Slunce, tepla a světla. Je zároveň očišťujícím prvkem, vtahuje do sebe všechno negativní, zlé, všechno, co nám neslouží a co nám škodí.Pokud máme domácí oltář, ozdobíme jej stálezelenými rostlinami - jmelí, cesmína, jehličnany, zerav nebo i šiškami, jalovcem, vánoční hvězdou. Svícemi ve žluté, červené nebo bílé barvě. Prostě čímkoli, co milujeme na vánoční atmosféře.

Stálezelené rostliny jsou elementem, který symbolizuje ochranu a prosperitu, ale také znovuzrození a nekonečný koloběh života.
Cesmína pověšená kdekoli v domě nosí štěstí a bezpečí celé rodině.Můžete ji ale také nosit jako ozdobu sami na sobě. Dokonce lze vyrobit i cesmínovou vodu (za zmínku stojí název v angličtině holly water vs svěcená voda holy water). Vyrobíte ji naprosto snadno - listy necháte přes úplňkovou noc louhovat v čisté vodě na měsíčním světle.

Další důležitou rostlinou je břečťan. Je symbolem koloběhu života, smrti a následného znovuzrození. Může nám pomoci s uzdravováním, ochranou, dokonce i k tomu, aby "svázal" milence silnou láskou.

Jmelí je spojeno s láskou - zejména podle norských pověstí a legend. Také s prosperitou a plodností. Dejte určitě přednost zelenému, nikoli barveným verzím!

Bříza je často prvním stromem, který je spojen s nastupujícím jarem. Symbolizuje tedy regeneraci, znovuzrození, plodnost. Dává prostor pro kreativitu, stejně jako pomáhá uzdravovat a chránit. Větvičky břízy můžeme použít při rituálech zaklínání, obnovy, očištění a nových začátků.

Dalším stromem, který se úzce váže ke svátku Yule je dub. Ten je symbolem vytrvalosti a síly, je spojen s mnoha božstvy, je také znakem úspěchu a vítězství. Reprezentuje mužskou sílu a energii.

Tis je další magickou rostlinou, která zosobňuje dlouhověkost i nesmrtelnost. V mnoha společnostech se traduje, že funguje jako jakási brána do druhých světů. V některých tradicích symbolizuje aspekt Stařeny Trojité Bohyně.
Tis nás učí přijmout změny, učí nás nebát se nových věcí a nehledět stále jen na překážky, které změny vždycky nesou s sebou.Mezi další atributy Yule v různých tradicích patří např.:

  • koláčky, vepřové maso, ovesné placky, linecké těsto, ořechy, svařené nápoje
  • jako kuřidlo purpura, cedr, skořice, šalvěj, nebo klasické kadidlo
  • kameny jako je heliotrop, rubín, smaragd
  • barvami jsou pak bílá, červená, zelená, zlatá a stříbrná
  • symbolem je vánoční stromek, vánoční věnec, poleno
 
Záleží zase a jen na vás, jak si tento svátek užijete. 
Důležité je, abychom trávili co nejvíce času se svými blízkými, abychom se věnovali tradicím už kvůli našim dětem (nebo i kvůli nám samotným).
U nás doma zapalujeme ve dnech Vánoc a slunovratu oheň v krbových kamnech i svíce, chodíme do lesa přilepšit zvířátkům. . Stromeček zdobíme přírodními ozdobami, vyrábíme věnce na dveře i na stůl. A užíváme i pohádek.
Dům se nám neblýská díky megaúklidu (ostatně s dítětem a zvířaty je slovo "uklizeno" jen přání) a spíž nám nepraská pod tíhou jídla.
 
Tématem svátku zimního slunovratu je ztišení, meditace, pokora, ale zároveň i oslava a radost. Starý rok se uzavírá, všechno minulé je zapomenuto a před námi jsou nové možnosti, nový život.
 
 

  Zdroj obrázků: www.pinterest.com

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení