Milí zákazníci, do konce května platí u svíček staré ceny. Od 1. června jsem bohužel nucena zdražit.

Průvodci - silová/totemová zvířata - úvod

Spirituální průvodci mohou být pro každého jiní - skoro každý z nás se někdy obrátil na někoho "vedle" nás.
 
Termín "totemová zvířata" přichází od původních obyvatel severní Ameriky a v Evropě se zabydlel. 
 
Je to proto, že původní tradice zanikají a ve světle různých neopohanských hnutí a převzatých tradic se nové termíny rozšiřují rychleji a globálně.
 
V tradičních směrech a cestách se nejedná přímo o totemová zvířata, ale o tzv. "fetche" (fetch - z angličtiny průvodce, učitel, ochránce, který je vlastní každému, kdo zasvětil život řemeslu). Jedná se tedy o zvířecího průvodce, se kterým má praktik velmi těsný vztah, ctí ho a s nímž se musel spojit skrze určité praktiky.
 
 
Totemová zvířata se zase pojí s oblastí šamanismu, s původními obyvateli Ameriky.
To ale rozhodně neznamená, že nám je tato oblast zapovězena. Každý duchovněji založený člověk ví, že spiritualita je jedna, že všechna náboženství mají jeden a tentýž základ. 
 
Totemové zvíře je tedy zvíře, které nás ve formě ducha provází životem, je to pomocník, který nám pomáhá, když nevíme kudy kam. Když si nejsme jisti, zda to, co děláme je správné.
 
Dodávají nám pocit bezpečí, jistoty i sebevědomí.
Dokáží nás však také varovat - každý asi někdy zažil tzv. vnitřní hlas. 
Někdy svého průvodce jen cítíme, někdy vidíme. Ať tak či tak, jeho podoba a blízkost je nám VŽDY příjemná! Nikdy nás nesmí děsit nebo vyvolávat nepříjemné pocity.
 
Ještě dodám, že průvodce máme málokdy jen jednoho, povětšinou jich je víc, ačkoli jeden z nich zůstává jakýmsi hlavním.
 
Jak se spojit se svým zvířetem?
Možností je velká spousta, na internetu najdete i množství kvízů. Samozřejmě si je můžete zkusit, ale k vašemu opravdovému průvodci bude mít výsledek zřejmě daleko.
Způsobů, která nás lépe dovedou za naším osobním zvířetem je celá řada. Níže uvádím ty běžné, dostupné a příjemné. Nejedná se o praktiky vážící se ke starému řemeslu.
 
 
Sny - ty nám mohou významně dopomoci k nalezení našeho průvodce. Pokud se nám ve snech pravidelně objevuje zvíře (ať už živé, nebo na obrázcích, apod.), jeho blízkost je nám příjemná, a je to natolik "živé", že si ho pamatujeme následující den, pak ho lze s velkou pravděpodobností považovat za jednoho z našich průvodců. Myslete i na to, že toto zvíře může být i zvíře, ze kterého máte v běžném životě nějaký strach! I přes to to ale může být váš průvodce, který vás tímto způsobem volá.
 
Procházka v přírodě - pobyt v přírodě je vůbec jedním z nejlepším způsobů, jak se napojit na své totemové zvíře. Nejvíce vyhovující je, pokud jsme v přírodě sami a vnitřně se napojíme na Matku Zemi. Nezřídka se stane, že potkáme zvíře (resp. potkáváme ho často a pravidelně), u kterého najednou budeme vědět, že je to "ono". 
 
Meditace - nejlépe ji provádět v přírodě, ale ani doma to není problém. Je potřeba jen klid a soustředit se sami na sebe. 
 
 
 
Pak se může stát, pokud se vnitřně rozhodnete, že chcete mít svého spirituálního průvodce, že k vám ono zvíře začne přicházet prakticky neustále a všude
 
 
Ať se rozhodnete pro tu nebo jinou cestu, není na škodu prostřídat způsobů více, a mějte na paměti, že to netrvá jeden den! Je to určitý proces, který nějaký čas trvá.
Také nebuďte rozčarovaní, jaké zvíře k vám přišlo - ne všichni máme za své zvíře tajemného vlka, silného tygra, volného orla nebo mýtického jednorožce (ano, i neobvyklá zvířata se mohou ukázat). Mnohem častěji to může být zvíře, které nám nepřirostlo v životě úplně k srdci, ale které nám má něco ukázat a něco nás naučit...
 
Jak zavolat svého průvodce?
Průvodci jsou prakticky neustále s námi. Jestliže ale máme nutkání je mít po svém boku v nějaký čas, nejčastěji pomůže představit si jasné světlo, které se k vám blíží a z něhož průvodce vyjde a zastaví se po vašem boku. V tom případě přišel, aby vám dodal sílu, pocit bezpečí a sebevědomí.
 
Nezapomeňte svým průvodcům děkovat!
 
 
 
V příštích dílech se podíváme na význam jednotlivých zvířat. Co nám sdělují, co nás mají naučit a proč tu s námi jsou.
 
Pro inspiraci přidávám "indiánský horoskop", kde si můžete zkusit najít své totemové zvíře, dle data narození:
20.1. - 18.2.   vydra
19.2. - 20.3.   vlk
21.3. - 19.4.   sokol
20.4. - 20.5.   bobr
21.5. - 20.6.   jelen
21.6. - 21.7.   datel
22.7. - 22.8.   losos
23.8. - 21.9.   medvěd
22.9. - 22.10. havran
23.10. - 22.11. had
23.11. - 21.12.  sova
22.12. - 19.1.   husa