Stará cesta - Využití rostlin pro magické účely II.

Pokračujeme v našem seriálu a já vám přináším dalších 10 bylin, u kterých si popíšeme jejich využití v magii i čarodějnictví.

Opět jde o byliny všeobecně rozšířené, příjemné a mile působící.MATEŘÍDOUŠKA
douška, mateřinka, žadovník, pepolino
rod Thymus

  

astrologie: Venuše
božstva: Mars, Venuše, elementálové
element: Voda

Pokud budeme u sebe nosit kousek mateřídoušky, pomůže nám udržet pevné zdraví. Stejně tak vhození této bylinky do ohně pomůže uchovat zdraví a sílu. Dodává také odvahu a posiluje víru.

Je vhodná i pro ty, kteří ztratili sílu a chuť do života, tedy v době, kdy se dostaneme tzv. na dno.
Zároveň podporuje v ženách touhu vystoupit ze stínů na světlo.

Sušená mateřídouška pod polštářem dokáže zahnat noční můry a děsy. Pokud mateřídoušku využijeme k vykuřování, přinese nám sny, které pomohou osvětlit aktuální situaci. Jestliže nemusíme vykuřování jako takové, doporučuje se přidat mateřídoušku do posledního jídla než půjdeme spát.Je také spojena s říší elementálů, velmi jim voní a jsou doslova lákáni touto bylinkou. Takže pokud je chcete přilákat na svou zahradu, mateřídouška je vhodná volba. Pokud někomu vyroste mateřídouška na zahradě volně, je zahrada požehnaná právě přítomností různých víl, skřítků a dalších bytostí.

Ženám přináší krásu a  říká se, že plně postačí nosit snítku mateřídoušky kdekoli v blízkosti hlavy nebo srdce.
Celkově přináší chuť do života a zahání veškerou negativitu a zlo, tedy patří mezi byliny očistné a ochranné.MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ
melisa, doušník, marulka, citronelka
Melissa officinalis
 

 

 

 

astrologie: Měsíc, Jupiter, Neptun
božstva: bohyně Měsíce, Venuše
element: Voda

Je známou bylinkou pro uchování mládí a zdraví. Její pití dle pověstí prodlužuje život a těší srdce.
Patří mezi byliny zasvěcené Bohyni a Měsíci  a můžeme ji tedy využít pro kouzla lásky i úspěchu.
Stejně tak je meduňka bylinou plodnosti, štěstí a vztahů.Její použití je široké, ať ve formě čaje, koupele, jako inhalaci či do váčků a polštářků.
Pomáhá zahánět noční můry.
Pro věštecké sny můžete zkusit před spaním tento čaj: 3 lžičky černého čaje, 2 lžičky meduňky, 1 lžička světlíku, 3 lžičky pelyňku černobýl a 3 lžičky drcených šípků. necháme 10 minut louhovat a pijeme teplý před spaním.
Meduňka celkově osvěžuje a omlazuje tělo i duši.MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ
kalendule, sluníčko, nehtík, krusíček, umrlčí květ, sluneční nevěsta
Calendula officinalis

 

 


 
astrologie: Slunce
božstva: rohatý Bůh
element: Oheň

Měsíček je bylinou Slunce a patří ke svátkům slunovratu i rovnodennosti. Jeho olej světí všemožné předměty, jeho sušené květy se používají jako kadidlo. Je bylinou ochrany, zamezuje vstupu zlé energie do domu - k tomu slouží zejména girlanda z měsíčku zavěšená nad vstupní dveře.

Výrazně uklidňuje srdce i duši. Zajišťuje úctu, respekt a obdiv. Přitahuje štěstí, zejména v soudních sporech.
Můžete jej přidat do koupelí, sáčků, solí a dalších amuletů. Své nezastupitelné místo má také měsíček ve formě masti či oleje.
Jako vykuřovadlo přitahuje novou lásku a pevná přátelství.Říká se, že květy položené pod polštářem dokáží vyvolat věštecké sny, ve kterých najdeme odpověď ke konkrétním činům nebo osobám. Pokud je rozházíte pod postel, zajistíte sobě nebo dotyčnému pevné a zdravé spaní.

V jakékoli magické práci reprezentuje měsíček Slunce a jeho sílu.

 
SMETANKA LÉKAŘSKÁ
pampeliška, mlíčí, pleška, lucerny, lví zub
rod Taraxacum


astrologie: Jupiter
božstva: Hekaté
element: Vzduch

Pampeliška je taktéž bylinou zasvěcenou Slunci. Používá se zejména pro věštění. Také je doplňkem pro každá kouzla a zaříkání spojená se sluneční energií. Přináší kreativitu a inspiraci.
Symbolizuje naději a nové počátky.

Nese v sobě sílu a vitalitu, podporuje psychiku. Je spojena s čakrou solar plexu, uklidňuje tedy emoce. Stimuluje nás ke změnám v životě, ale zatím nám zabraňuje strach. Její použití je i v kouzlech pro podpoření odvahy.

Uzrálá pampeliška je pak spojena s Měsícem a jeho silami. Semínka se sbírala za úplňku.
Do uzrálých semínek pampelišky lze vložit naše přání, zejména týkající se nějaké osoby. Jejich rozfoukáním toto přání pošleme k onomu člověku.


Také se věřilo, že pohřbíme-li květy pampelišky na severozápadní stranu domu, přinese to příznivou energii pro nás i naši rodinu.
Tradičním nápojem svátku Beltane je pampeliškové víno.
Protože je spojena s bohyní Hekaté, lze ji využít také při svátku Samhain.ŘEBŘÍČEK LÉKAŘSKÝ
myší chvost, husí jazýček, zaječí chléb
Achillea millefolium

 
 
 
 
 
 
 
 
 

astrologie: Venuše
božstva: Pan, Cernunnos, rohatý Bůh
element: Voda

Je bylinou lásky a ochrany. Zároveň také přitahuje finance, přátele a pozornost lidí.
Podle Lavender a Franklin lze tuto bylinku použít i v kouzlech pro pevné manželství. Musíte vzít 9 sušených stonků s květy v pátek při přibývajícím Měsíci a svázat je dohromady zelenou stužkou. Svazek pak pověsit nad postel. Onen svazeček má zajistit trvalou lásku. Stejně tak použití řebříčku ve svatební kytici zajišťovalo minimálně 7 let štěstí.

Kromě lásky ale také funguje pro přivolání a udržení skutečných životních přátel i pro přivolání vzdálených příbuzných, od kterých jsme v některých případech zcela odtrženi.

Pokud nosíme řebříček u sebe, odbourává strach a dodává nám odvahu.


Přidaný do polštářku přivolává věštecké sny. Při pomazání očních víček olejem z řebříčku významně posílíme svoji psychickou sílu. Ve formě vykuřovadla či oleje jemně pročišťuje auru.

Je zasvěcen letnímu slunovratu a rohatému Bohu. Pro magické využití ho sbíráme právě o svátku Litha.

 
SPORÝŠ LÉKAŘSKÝ
holubí zelinka, verbenka, čaganka
Verbena officinalis


 
 
 
 
 
 astrologie: Venuše
božstva: Cerridwen, Afrodita, Isis, Thor, Jupiter, Venuše
element: Voda

Sporýš je méně známou bylinou, ale patří mezi nejuniverzálnější rostliny vůbec. Jeho doménou jsou nejen kouzla lásky, ale také kouzla ochrany, štěstí, hojnosti a očištění. K tomu dokáže uklidnit spánek i duši, upevňuje emoce a pomáhá uchovat mládí. Působí také jako afrodisiakum - usušená bylina se rozemele na prášek a jeho špetku pak můžete přidat druhé osobě do červeného vína.

Jeho sílu můžeme využít v koupelích nebo jako odvaru. Je výrazně očišťující bylinou.

Druidové ho prý sbírali pouze při východu hvězdy Sirius, kdy nesvítilo ani Slunce, ani Měsíc. Ze země se vyrýval levou rukou a ponechával se darem med.

Sporýš u postele zahání zlé sny. I kdekoli v domě zabrání zlým duchům pobývat.

Pokud jej rozsypeme sušený kolem domu, zajistíme si klid. Nejlépe je sporýš vysadit na zahradě. Pak svému majiteli zajišťuje  a přivolává bohatství.


Podle pověry dokonce dodává nositeli výraznou magickou moc a je schopen zastavit smrt.

Vzhledem k síle sporýše jej sbíráme s patřičnou úctou a díky a vždy v temné fázi Měsíce. Je spojen se svátkem letního slunovratu i se svátkem Samhain. Používá se k probuzení čakry třetího oka a je spojen i s čakrou solar plexu a čakrou krční.ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ
babské ucho, rapant, salvatrix, smrtka
Salvia officinalis
 astrologie: Jupiter
božstva: Jupiter
element: Vzduch

Nejen šalvěj bílá, ale i šalvěj lékařská má výrazné očistné  a ochranné účinky. Dokáže také přinést svému majiteli moudrost i finance. Využívá se hojně v kouzlech pro uzdravení - říká se, že dokáže zajistit i nesmrtelnost.
Je spojena s krční čakrou.
Přináší štěstí v obchodním jednání i soudním sporu. Ve váčku či amuletu podporuje přísun financí a hojnosti všeobecně.
Vyrovnává mysl a můžete ji tak využít a umístit na oltáři. Projasní celkovou atmosféru a přinese klid a koncentraci.
Využít jí dokonce lze i kouzel pro zpřetrhání vazeb k určité osobě, zejména v oblasti lásky. Pokud se tedy objeví nežádoucí touha po lásce a ten druhý je zadaný nebo prostě celkově není ten správný (a vy to někde v koutku duše dobře víte), spalte kousek sušené šalvěje každý večer či noc vedle fotografie této osoby. Vaše touha bude slábnout až zmizí docela.


Můžete také obalit modrou svíci v sušené šalvěji a přinést si tak do života upokojení a stabilní emoce.
Podle některých legend můžete napsat své přání na lístek šalvěje. Ten pak uložíte pod polštář na 3 noci. Pokud se vám bude zdát něco, co se váže k onomu přání, pak se přání splní. Lístek po 3 dnech pustíme po tekoucí vodě nebo zahrabeme do země.

Ovšem pozor - v zahradě si nemáme šalvěj vysazovat sami, měl by to vždy udělat cizí člověk. Jinak nám to může přinést smůlu.


TRNKA OBECNÁ
lop, slíva, trní, loh
Prunus spinosa

 astrologie: Saturn, Mars
božstva: Cerridwen, Morrigan
element: Země, Oheň

Trnka dalším mocným keřem a má taktéž výrazné magické účinky - podobně jako bez a hloh. Stejně jako tyto keře, je i trnka často spojena se zlem a negativními silami. Ale tak tomu opravdu není.

Její větvičky u vchodových dveří zabraňují zlu a negativní energii vstoupit do domu a škodit. Zahání všechny nežádoucí entity.
I z jejího dřeva se vyrábějí magické hůlky. Trny lze vyrývat do svíček obrazce a nápisy.

Kouzla ochrany jsou primárním využitím tohoto keře. Ten dokáže tvořit jakousi bariéru a vytyčuje hranice.
Říká se, že dokáže pročistit i naši vlastní temnou stránku, vyčistit staré rány a odstranit bloky. I tady můžete do kouzel a váčků využít buď celé větvičky nebo jen trny.

 

 

Na obrázku výše vidíte Hvězdu bohyně Morrigan nebo také ochranný kříž. Je vytvořena z větviček trnky a jejích trnů, ovázaná červeno-černou stužkou. Je to amulet, který výrazně chrání svého majitele, doslova rozhání možné útočníky a ochraňuje i celý domov. Pro tyto účely se věší nad vstupní dveře.

Přináším vám ještě jeden tip na ochranu před určitým člověkem nebo určitou situací: Sesbírejte několik trnů z trnky. Na kus papíru napište jméno osoby nebo situaci - to, před čím chcete ochránit. trní pak zabalte do papíru a ten pohřběte v zemi - nejlépe u stromu, z něhož byly trny otrhány.

Energie trnky je velmi mocná (podobně jako u hlohu a bezu) a je nutné s ní zacházet v úctě a se soucitem. Musíme si uvědomit, že tyto rostliny nikdy nemůžeme ovládat ke svému prospěchu, můžeme je pouze požádat o pomoc.

Samozřejmě, že trnku lze, vzhledem k jejím vlastnostem, úspěšně využít i v případě uvalení kletby a podobných věcí.

Trnka je spojena zejména se svátkem Samhain, ale její vliv je patrný od jara do zimy. O jarní rovnodennosti trnka rozkvétá, je známa jako Matka lesa. Na svátek Samhain je spojena se smrtí a symbolem Stařeny, ale i s velkou plodností. O zimním slunovratu pak mělo trnkové dřevo podpořit znovuzrození Slunce.


TŘEZALKA TEČKOVANÁ
krevníček, svatojánská bylina, bylina sv. Jana, prostřelenec
Hypericum perforatum
 

 

 

 

 

 

 
astrologie: Slunce
božstva: božstva Slunce
element: Oheň

Třezalka je známou bylinkou Slunce a třezalkový olej je něčím, co musíme mít doma. Je silně spojena s letním slunovratem a svatojánskou nocí. O svatojánské noci by se měla sbírat pro naprosto maximální účinky. Říká se také, že kdo sesbírá třezalku o svatojánské noci, může se stát neporazitelným a dokáže k sobě lehce přitáhnout vyvolenou osobu  - ať už na základě lásky nebo chtíče.
Je výrazně ochranou a léčivou bylinou, řekla bych dokonce, že se jedná o jednu z nejznámějších ochranných rostlin. Chrání proti široké škále nezvaných entit, negativních energií, nepřátel, apod. Udržuje v dostatečné vzdálenosti jakékoli démony, duchy i bouře. Využívá se nejen při čištění, ale i při vymítání.

Lze ji použít v sušeném stavu, také jako olej, vykuřovadlo nebo pro obalení svíček.

Vedle ochranné funkce přináší do našeho života také štěstí, sílu  a pevné zdraví - je výrazně antidepresivní. Je spojena s čakrou solar plexu a čakrou srdeční.Traduje se, že položená třezalka pod polštářem svobodné ženy pomůže, aby ve snu viděla svého budoucího manžela.
Zavěšená v domě chrání obydlí i jeho obyvatele - a to buď u vstupních dveří nebo u okna. Rostlinky kvetoucí třezalky lze také umístit do sklenice s víčkem, která se postaví na okenní parapet. Ochrání dům před bleskem, požárem i zlými duchy.


VŘES OBECNÝ 
hyndavec, rozchod, suchotinka, břes
Calluna vulgaris
astrologie: Venuše
božstva: Isis, Venuše, Afrodita
element: Voda

Působení vřesu můžeme rozdělit i dle jeho zabarvení.
Bílý vřes je považován za ochranu proti zlu a negativní energii, je nositelem štěstí.
Fialový vřes je ženskou bylinou, zajišťuje krásu.
Je považován za bylinu velmi svázanou se spirituálním světem i se světem mrtvých. Říká se, že je portálem do jiných světů, zejména do světa elementálů.

Jeho pálení společně s kapradím má přivolat déšť. Místo pálení je také můžeme ponořit do nádoby s vodou - i to by mělo mít stejný účinek.

Je také květinou vášně - čisté, silné, bezuzdné. Síla vřesu může být v tomto případě vysoká - domýšlejte proto i důsledky svého konání. V tomto případě je spojena zejména se svátkem Litha - letním slunovratem. Svátkem lásky je sice Beltane, ale Lithu můžeme brát úplně stejně.Jeho dalším využitím je také schopnost přinášet celkovou spokojenost.

Je velmi vhodný pro stínovou práci a pro kouzla spojená s elementem Vody.

Měli byste se vyvarovat blízkosti vřesu jen v noci - má schopnost přitahovat duchy (vzhledem k jeho silnému spojení s jinými světy). Stejně tak se traduje, že v době kvetení vřesu je lépe vyhýbat se větším vřesovištím, neboť můžeme lehce projít portálem do jiného světa a nenajdeme již cestu zpět.

  

 
Zdroj obrázků: www.pinterest.com