Stará cesta - Využití rostlin pro magické účely I.

První díl dlouho slibovaného seriálu o využití rostlin v čarodějnictví.

Tento seriál se nebude týkat použití rostlin ze zdravotního hlediska. Pro toto doporučuji studovat herbáře a další literaturu. Vybírejte tu kvalitní, která vám opravdu něco dá.

Věnovat se budu z velké části bylinám, neopomenu však ani stromy, pryskyřice,  a povíme si i o práci s jedovatými rostlinami. Nakonec jsem se rozhodla přidat ještě závěrečnou kapitolu o esenciálních olejích - neboť zosobňují sílu té dané rostliny a jejich využití je obrovské.

U každé rostliny uvádím její vztah k planetám, božstvům a elementům, pokud je to známo. U některých jsem bohužel i přes mnohé pátrání do dnešního dne nenašla odpověď. Osobně si ale myslím, že znalost těchto vztahů je opravdu jen pro doplnění věci, neboť pro život a čarování to tak důležité není.
Popis je doplněn i o starou lidovou magii, pověry, apod. Ostatně, jak se říká - na každém šprochu, pravdy trochu.

Také bych chtěla hned na začátku upozornit na jednu zásadní věc - neberte rostliny jako předměty a mrtvé věci. Každá rostlina je živý organismus, je naším učitelem a průvodcem.
K pochopení živé dýchající přírody není nutné nic extra - jen naše účast v okolním dění. Tedy zapojení se do střídajících se cyklů. Prožití jednoho cyklu 8 velkých svátků vám dá odpovědi na všechny otázky.

Stejně tak je dobré všímat si změn energií v lunárním cyklu. Měsíc a jeho působení je u rostlin velmi patrné.

Co se sběru rostlin týče, tak v nepřeberném množství knih se dozvíte taky nepřeberné množství názorů a návodů. Vykašlete se na ně. Osobně ze svých zkušeností radím přistupovat ke každé rostlině individuálně, podle toho, jak to vy cítíte. Jediné, co všem a vždy radím je, naučit se sbírat části rostlin podle lunárních fází. Při ubývajícím Měsíci se zaměřujeme na sběr kořenů, při dorůstajícím Měsíci pak na sběr nadzemních částí.

V přehledu uvádím jen rostliny rostoucí u nás, případně takové, které lze lehce sehnat přes dodavatele. Přehled se týká často užívaných rostlin.
Pokud se necítíte na to, sbírat rostliny ve volné přírodě, nevyznáte se v nich, pak si je prostě kupte. V dnešní době je to dostupné a normální a rozhodně to není ostuda. Snažte se ale vybírat dodavatele.

Myslete také na to, kde rostliny sbíráte a kdy je sbíráte. Za suchého dne sbíráme nadzemní části, za deštivé a vlhkého dne kořeny.
Nať sbíráme, když rostlina kvete. Listy pak v době, kdy jsou mladé. Květy samozřejmě v době kvetení. Kůru si bereme na jaře, než vyrazí mladé listy nebo na podzim, když už strom žádné listy nemá - buďte ohleduplní. Kořenům se věnujeme brzy na jaře či na podzim.

A ještě poslední poznámka - věnujte rostlinám i sobě čas. Mnoho času.

1. BYLINY

ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ
andělský kořen, angelika, archanděl
Archangelica officinalis
    astrologie: Slunce
božstva: Venuše
element: Oheň

U anděliky využíváme kořen.
Andělika je mocnou ochrannou bylinou a chrání zejména před negativní energií všeho druhu. Takto ji můžeme využít jako vykuřovadlo nebo sušenou. Necháme ji působit v místnosti pár dní, pak ji smeteme a vrátíme Zemi.
Zároveň přináší energii pozitivní a vytváří bariéru proti dalšímu ataku negativních sil. Taky můžeme posypat okolí našeho domu - i tak zabrání vstupu negativní energie.
Působí i proti očarování a to konkrétně ve formě koupele. V koupeli se také využívá jejich očistných účinků.
Je také posvátnou bylinou letního slunovratu - zde se používá hlavně ve formě vykuřování, kdy očišťuje naši auru. Říká se, že kouř také zvládne přivést nazpět ztracenou lásku.
Sušené kořeny anděliky můžeme nosit jako silný ochranný amulet. Kousky nasypané do bot odeženou únavu a slabost.
Andělikový olej používáme pro potírání modrých svící určených k léčení a stejně tak jím můžeme pomazat rámy oken i dveří - to proti negativní energii všeho druhu.
Ve formě čaje zvyšuje naši magickou vůli (u vnitřního užívání pozor, je kontraindikována u různých problémů zažívacího ústrojí, v těhotenství, při cukrovce, apod.).Je to vesměs univerzální rostlina vhodná pro jakoukoli potřebu, posiluje náš záměr, naši magickou práci.
Podle pověstí má schopnost chránit všechny ženy.

Pokud si anděliku chceme vysadit na zahradě, doporučuje se tak činit při ubývajícím Měsíci.
Bílá barva květů má vztah k očištění, ochraně a k Měsíci. Je rostlinou inspirace.


BAZALKA PRAVÁ
bazalika, bazalička, voňavý hřebíček
Ocimum basilicum
 


astrologie: Mars
božstva: Lakšmí, Višnu
element: Oheň

U bazalky používáme nať. Je rostlinou s vícero využitím.
Jednak je bylinou lásky, kdy ji používáme do váčků a talismanů. Přináší také bohatství (pokud ji nosíme u sebe). Její sušená snítka nošená v peněžence společně s penězi přivábí bohatství k naší osobě.
K přivolání lásky také můžete využít jedno ryze zimní kouzlo: Do vhodné misky nasypeme lístky bazalky a zalijeme vodou. Necháme zmrznout (stejně dobře můžete využít i klasické plastová udělátka na ledové kostky). Po zmrznutí na bazalku přeneste svůj záměr, touhu po lásce jakéhokoli druhu. Udělejte si procházku do přírody a zmrzlou bazalku vhoďte do potoka či řeky. Odejděte bez ohlédnutí a přestaňte na kouzlo myslet.

Obecně také drží od lidí i domovů zlo všeho druhu, využívá se k vykuřování a odstranění negativních energií. V každé místnosti bychom měli nechat trošku sušené bazalky - říká se, že kde bazalka leží, žádné zlo nevydrží.
V zaměstnání se věší svazeček bazalky k pracovnímu stolu - přináší úspěch v podnikání. Pokud ji budete nosit v botě, přinese bohatství vám osobně.
Pokud přidáte odvar z bazalky či její esenciální olej do vody při úklidu, naplní váš domov hojností a bohatstvím. Stejně tak je vhodné potřít jím zelenou svíci při rituálech finančních.
Zavěšená u vchodu do domu či bytu odráží všechny negativní a nezvané energie a naopak vábí dobro, přátelské duchy a pozitivní energii.


Zároveň je ale také rostlinou smrti a nesmrtelnosti.
Je spojena se svátkem Lammas - tedy s Dožínkami a svátkem Litha. Celkově nese letní atmosféru, je tedy bylinou celého léta.
Používá se také do meditačních (chcete-li známých "létajících") mastí pro stabilizaci mysli, pro dobré soustředění. Klasická létající mast obsahuje povětšinou jedovaté rostliny, aby se docílilo stavu tranzu. Vy si můžete pro meditaci vyzkoušet takovou mast bez jedovatých bylin. Vezmeme stejný díl včelího vosku a kokosového oleje, rozehřejeme ve vodní lázni. Přidáme čerstvou bazalku a levanduli (může být ale i sušená) a pár kapek mátového EO (tím šetřete, nepřidávejte hned moc najednou, je celkem hodně aromatický). Nechte bylinky uvolnit obsažené látky na mírném plameni, pak mast přeceďte a přelijte do dózy s víčkem. Aplikujte při meditacích na zápěstí, případně ostatní pulzní body.
(POZN.: esenciálním olejům se budu věnovat až v poslední kapitole, proto varování  uvádím raději hned - nezapomínejte na to, že esenciální olej je velmi silné dráždilo, až na výjimky se nesmí aplikovat samotný na pokožku a vnitřně! Držte ho také z dosahu dětí a zvířat! Pozor u těhotných a kojících žen, pozor u dlouhodobě nebo těžce nemocných, a také pozor na oči!) 
BEZ ČERNÝ
bezinky, smradinky, kašička, bzina
Sambucus nigra


astrologie: Venuše
božstva: elementálové
element: podle některých pramenů mu přísluší element Vzduchu nebo Vody, podle jiných dokonce všechny 4 elementy

Můj milovaný keř. Z bezu využíváme především květ a plod, ale i kůru.
Černý bez si právem drží význam jako "strom čarodějnic". Podle pověstí žily čarodějnice v něm, aby je lidé nemohli najít  a zničit. Celkově má bez jako keř špatnou pověst, snad proto, že jeho spojení s Bohyní - Stařenou a smrtí přinášelo strach, a při nástupu křesťanství začal být propojován se zlými silami a ďáblem. Přitom má ale zrovna bez účinky zcela opačné - otevírá srdce, uklidňuje tělo i mysl, pomáhá překonat problémy.
Větvičky nošené na těle odrazí jakýkoli útok, zavěšené nad vchodem do domu a okny pak zabraňují vstoupit jakémukoli zlu.
Květy se využívají v kouzlech lásky, kdy se přidávají do vína či jiného nápoje k získání náklonnosti druhého nebo k upevnění svazku.
Sušené květy v malém sáčku nás ochrání, pokud je budeme nosit u sebe.
Bez je významným stromem letního slunovratu - právě v tuto dobu lze okolo něj vidět víly, skřítky i jiné elementály.
Na konci léta se sbírají plody a na podzim kůra. Z plodů se vyrábí výborné víno.
Velmi často se bezové dřevo používá k výrobě hůlky či píšťalky.
V zimě je bez symbolem Bohyně - Stařeny a smrti. Říká se, že pokud najdete okolo svátku zimního slunovratu na bezu nějaké plody, pak jste obdrželi mocný dar samotné Bohyně a jakýkoli nápoj z nich připravený vám dodá sílu a energii.Sny o bezu značí podle pověstí příjemné události, finanční zisk a hojnost.
Pokud byste chtěli někomu požehnat a přivést do jeho života štěstí, rozemelte sušené květy na prášek a ten pak pusťte po větru. Přitom zašeptejte jméno člověka, pro kterého požehnání posíláte.

Říká se, že pokud vám bez vyroste na zahradě, je to neskutečné požehnání od Bohyně a váš domov i vaše rodina jste pod nejvyšší ochranou. Sami byste si ho na zahradu ovšem sázet neměli. Musí k vám prostě přijít sám.
Bílá barva květů je, stejně jako u anděliky, spjata s očistou, ochranou a vztahuje se k práci s Měsícem. Je rostlinou soucitu.


DIVIZNA VELKOKVĚTÁ
královská svíce, louč, kruželice
Verbascum densiflorumastrologie: Saturn
božstva: Hekaté
element: Oheň

Kořen divizny vyniká ohromnou ochrannou silou a měl by být zavěšen v každé domácnosti.
Zahrada v níž roste divizna je požehnaná. Ačkoli často využíváme k léčebným účelům květ, jako talismany se používají sušené listy. Zajišťují bezpečí.
Pokud nosíme list divizny v botě či se minimálně 5 dní koupeme v odvaru, pak nám má tento rituál dodat odvahu a chránit nás před nepřáteli i divokými zvířaty.
Je spojena s čakrou třetího oka. Povznáší, posiluje a je také spojena s jasnovidectvím.
Má očistnou funkci a její výluh můžeme využít k očištění všech předmětů.
Zároveň je bylinou, která dovede přivést do vašeho života lásku.
Pokud trpíte na noční můry, pak jsou to právě květy divizny vložené pod polštářem, které takovým nepříjemným snům zabrání. Jestliže si chcete vyrobit malý polštářek pro pěkné sny budete potřebovat sušené květy divizny, sušené listy šalvěje, borovicové jehličí, sušenou sarsaparilu (smilax - kořen) a bylinky pak doplníte malým kouskem ametystu, celestinu, opálu a měsíčního kamene.Polštářek můžete nabít pod světlem úplňku.


To, co vidíte na fotografiích výše, je stonek divizny, bez květů a vysušený. Je namočený ve včelím vosku. Používá se jako svíce, pochodeň nebo prostě osvětlení - zejména o svátku Samhain. Divizna slouží ke spojení s mrtvými, s našimi předky a průvodci. Pokud ji zapálíte, je nutné nechat ji dohořet kompletně celou.
V kouzlech se kořen divizny používá také jako náhražka hřbitovního prachu.
Žluté květy zajistí zlepšení duševních sil, podpoří věštění a přinesou moudrost.HEŘMÁNEK PRAVÝ
kamilka, matrikária, harmaníček
Chamomilla recutita


 

 astrologie: Slunce
božstva: Cernunnos, sluneční božstva
element: Voda

Heřmánek je bylinou peněz a bohatství i velký lékař. Umí léčit nejen lidi a zvířata, ale také rostliny.
Má obrovskou regenerační sílu, kterou využíváme především v léčivých kouzlech a rituálech.
Mimo to také přivolává lásku a to tak, že si z květů uvaříme odvar a ten použijeme do koupele. V heřmánku omyjeme nejen tělo, ale také obličej i vlasy.
Je symbolem finanční hojnosti. Pokud si jdete vsadit, koupit los, zahrát hry o peníze, omyjte si ruce v heřmánkovém odvaru. To by vám mělo zajistit šťastnou ruku a výhru.
Je také posvátnou bylinou letního slunovratu. Právě v tomto období si můžeme udělat olej - 50 g čerstvých květů naložíme do 1/4 l kvalitního rostlinného oleje a necháme na Slunci stát několik dní, klidně týden. Používáme ho do koupelí nebo na pulzní body. Dodá nám energii i sílu Slunce.
Sušené květy rozsypané kolem domu zabraňují zlým kouzlům a negativní energii vstoupit.
Také lámou negativní kouzla seslaná na nás či někoho z naší rodiny.

V zahradách plní funkci hlídací a ochranné bylinky.


Heřmánek vyniká magickou mocí - zlepšuje psychické schopnosti.
Jeho využití je opravdu široké. Kromě výše uvedeného jej můžeme použít při kouzlech a rituálech ohledně odstranění kleteb a uhranutí, pro práci se sny, ad.
Jako kadidlo jej můžeme pálit pro uvolnění a lepší meditace, s levandulí pak pro klidný a příjemný spánek.
V rituálech se svíčkou můžeme sušený heřmánek použít buď u kouzel pro štěstí a prosperitu - použijeme zelenou svíci, pomažeme olejem a obalíme v heřmánku, nebo pro kouzla odstranění negativních energií, kleteb, prolomení smůly - použijeme černou svíci a opět potřeme olejem a obalíme.
Heřmánek je bylinou, kterou byste měli mít vždy doma sušenou nebo na zahradě vysazenou. Čaj z heřmánku vůbec není slabý jak si můžete myslet. Je to sice všudekvetoucí běžná bylinka, ale jednoduchý čaj z heřmánku je nadán mimořádnou silou. Zkuste ho.

HLOH OBECNÝ
hložek, pluháč, bohyně, loch
Crataegus laevigata

 

astrologie: Mars
božstva: Flora, Thor
element: je udáván Vzduch, někdy opět všechny 4 elementy

Hloh je dalším z mých milovaných keřů. K využití máme květy i listy, plody a dokonce i dřevo. Pozor ovšem na dlouhé trny.
Obecně se často hloh považuje za rostlinu přitahující neštěstí a větvičky s květy by se nikdy neměly nosit do domu. Jedinou výjimku tvoří 1. máj. Kdykoli jindy se pak květy spojují se smrtí a jejich vůně přivolává pohromu v domě.
Je také, podobně jako bez, stromem či keřem čarodějnic. Podle pověstí se každá čarodějnice dokáže v tento keř přeměnit. Je považován za vchod do jiných světů, sama Bohyně nad ním drží svoji ochrannou ruku a jednat by se s ním mělo opatrně a s velkou úctou. Říká se, že hloh je symbolem Bohyně ve všech jejích podobách.
Je velmi často spojován s nadpřirozenými bytostmi, zejména, pokud roste osamoceně  někde na pahorku či u pramene. Říká se, že pokud u sebe někde roste hloh, jasan a dub, stává se toto místo oblíbeným prostorem lidí, kteří pronikli za oponu smrti.
Hůlky vyrobené ze dřeva hlohu mají obrovskou moc.


Podle tradic byste se taky měli od tohoto stromu držet dál o filipojakubské noci (30. dubna), kdy je opona mezi světy velmi tenká - stejně jako o svátku Samhain. Nadpřirozené bytosti si tento keř velmi chrání a nerady vidí v jeho blízkosti člověka.
Přesto byly ale větve hlohu využívány jako falický symbol plodnosti právě o svátku Beltane. Hloh je magickým dotekem jara, které dává život všemu kolem.
Zničení tohoto keře mělo za následek úmrtí dobytka nebo lidí. A podle pověstí se tomuto stromu/keři vyhýbají i blesky, které do něj nikdy neuhodí.
Je spojen se srdeční čakrou - a také srdce léčí. Jeho použití je důležité v případě, kdy nás zasáhne emocionální smršť a citově strádáme.
Jeho plody se pálí jako kadidlo, když potřebujeme povzbudit a tzv. vrátit zpět do života. Přináší sílu a pomáhá bojovat proti nepřízni osudu. Odvarem z bobulí hlohu můžeme být posvěcen celý dům - zabezpečí to nejen ochranu obydlí, ale také ochranu všech, kteří v tomto domě přebývají.
A jedna lidová pověra říká, že pokud zjistíte, že máte ve svém okolí ženu, která až podezřele pálí za vaším partnerem, pak je vhodné posypat jí cestu domů bobulemi hlohu. To jí zabrání v tom, aby vám partnera odloudila.


JALOVEC OBECNÝ
chvojka, borovec,divočinka, ohňový strom
Juniperus communis 


astrologie: Mars, Saturn, Jupiter
božstva: Rohatý Bůh
element: Oheň, Země

Využíváme zejména plod. Jalovec je bylinou, která léčí a chrání ve všech možných směrech. Její použití je opravdu velmi široké - k léčivým rituálům, k posílení léčivých kouzel, k zahánění negativních energií a nevítaných entit. Dokáže také zvyšovat osobní vibrace i chránit auru a mysl. Plody se velmi často stávají součástí různých amuletů, ale přidáváme je i do čajů (pozor na problémy s ledvinami).
Je rostlinou práva a pravdy. Je spojen se zimním obdobím, od Samhainu, přes svátek Yule až k Hromnicím.
Je propojen s fungováním základní - kořenové - čakry. Jalovec je schopen podpořit její práci a zažehnout energii, která v základní čakře sídlí. Zároveň ale uzemňuje a uklidňuje.


Plody jalovec jsou také spojeny se sexuální energií. Nechávají se namočené v červeném víně po dobu jednoho měsíce a poté se denně užívá čajová lžička ke zvýšení potence a pro posílení vášně.
Jako vykuřovadlo pomáhá léčit, přináší ochranu a podporuje duchovní rozvoj. Pomáhá také těm, kteří mají strach ze tmy a z některých svých stinných stránek. Také těm, kteří trpí nočními můrami, iracionálním strachem a návaly úzkosti, narušeným spánkem, apod.
Sušené plody jalovce si můžete navléknout na tenkou nitku. Takto nošený umí vábit milence, ale také přináší narozenému dítěti štěstí a ochranu, pokud jej umístíme v blízkosti postýlky.


KOPŘIVA DVOUDOMÁ
žahavka, pokřiva, prhlinka, žihlavka
Urtica dioica 

 

astrologie: Mars
božstva: Cernunnos, Thor, Hádés, Osiris
element: Oheň

Kopřiva je významnou ochrannou bylinou. Předurčuje ji k tomu i její anatomická stavba - nedá se snadno utrhnout, proti svým "nepřátelům" je vyzbrojena žahavými chloupky. Rozsypání sušených listů kolem domu odežene všechny duchy a další entity, které by se chtěly dostat do vaší blízkosti. Zároveň je schopna velmi dobře zlomit jakákoli kouzla namířená proti vám. Váčky naplněné sušenou kopřivou odhánějí kletby, zlo i ostatní negativní energie. Pokud držíte utrženou kopřivu v rukách, zažene to všechny zlé duchy okolo vás. Proti vlastním negativním emocím (žárlivost např.) můžeme kopřivu rozsypat i okolo sebe. Pomůže nám vyhnout se nepříjemným situacím.
Podle tradice byste měli, jestliže na sobě cítíte sílu cizího kouzla, smíchat sušenou kopřivu, mátu polej a hřbitovní prach. To všechno rozdrtit na jemný prášek. Směsí pak poprašte svoje oblečení i vlasy. Následujícího dne ráno vykartáčujete vlasy i oblečení, očistěte se kouřem z vhodné byliny a vypíjte šálek čaje z kopřivy a máty polej.
Podporuje rychlé uzdravování - čerstvé listy položené pod postel nemocného zažehnají nemoc a pomohu se nemocnému zotavit co nejdříve. Také můžete zkusit vykopat celou kopřivu i s kořeny, podržet ji v rukách a několikrát pronést jméno nemocného a jména jeho/jejích rodičů. Napomůže to rychlejšímu uzdravení a obnově organismu.
Podle britského folklóru můžeme kus čerstvě utržené kopřivy vložit pod polštář těžce nemocného člověka. Pokud vydrží zelená, dotyčný se uzdraví, pokud zežloutne, pak již naděje na uzdravení není.


Říká se, že kopřiva je rostlinou, která spojuje různé světy. Učí nás pochopit a přijmout změny. Bez sebelitování a sebeobětování ve prospěch něčeho či někoho jiného.
Kopřivové pivo a víno je významným rituálním nápojem.
Podle některých tradic se také říká, že pokud je některé místo hojně porostlé kopřivami, vedou pod ním podzemní chodbičky skřítků a jiných elementálů.
Je také spojena s bleskem - za bouře se hází sušená kopřiva do ohně jako obětina za ochranu před bouří.
Její primární funkcí je tedy ochrana všeho a všech. Je  to tedy nejen ochranná bylina, ale také funguje velmi dobře pro zlomení kouzel a kleteb, ale také pro zlomení našeho vlastního strachu, očišťuje tělo i prostory, napomáhá uzdravení a výjimečně se také používá i pro kouzla lásky - resp. v kouzlech pro zvýšení vášně.


LEVANDULE
dulenka, vandelička, bevendula, špikrnát
Lavandula (angustifolia, officinalis X vera, spica) 

 

astrologie: Merkur
božstva: Hekaté, Cernunnos, Seléné,
element: Vzduch

Levandule lékařská (úzkolistá) má mnoho názvů a můžeme ji najít i pod různými latinskými i českými jmény. Pokud je pěstována v zahradě přináší štěstí celému domu a všem jeho obyvatelům.
Fialová barva květů je spjata s velkou silou a psychickými schopnostmi.
Je nejvíce spojena s klidem a mírem, harmonií a láskou. Do domácnosti přináší manželský soulad. Dokonce dokáže zlomit i kletby.
Její sušené květy v sáčku přinášejí svému majiteli mír, lásku a dobré zdraví. Stejně tak lákají duchy a entity, ty dobré samozřejmě, kteří nám budou pomáhat a chránit nás.
Pokud si čerstvé květy otřeme o oblečení, které máme na sobě, budeme přitahovat lásku a dobré lidi kamkoli půjdeme.
Říká se, že ten, kdo levanduli hodně používá, dožije se velmi vysokého věku. Za tímto účelem lze používat levandulové přípravky, pít ji jakou součást bylinného čaje či přidávat do koupele.
Koupel také můžeme využít pro odstranění negativity: Zapálíme v koupelně vhodnou svíčku (nejlépe odstínu levandule, ale postačí klasická bílá), připravíme koupel ze stejného dílu levandule, heřmánku a rozmarýnu. Byliny postačí dát do sáčku a ten zavěsit pod tekoucí kohoutek. Přidáme pár kapek citronové šťávy. Když se ponoříme do lázně, zavřeme oči, zklidníme náš dech a  soustředíme se na to, jak byliny pomáhají uvolnit naše tělo a všechno negativní se odplavuje do vody a pryč. Až budete cítit, že je hotovo, vypusťte vodu a sledujte, jak všechno to špatné odchází pryč. Vřele pak ještě doporučuji vyčistit vanu běžnými prostředky, abyste odstranili i poslední zbytky negativní energie.
Také u miminek byl znám rituál, kdy se novorozené dítě omylo levandulovou vodou a její květy se zavěsily nad postýlku. Levandule bránila v přístupu negativním silám.


Je propojena s čakrou solar plexu. Pomáhá nám přijmout jen to, co je důležité a zbytečně si tělo nezahlcovat nepodstatnými či dokonce nebezpečnými vnějšími podněty. Stáváme se tak méně ovlivnitelní a silnější.
Je bylinou letního slunovratu. Jako vykuřovadlo umocňuje psychické schopnosti, přináší uvolnění, očišťuje, podporuje lepší spánek a posiluje naši duchovní stránku. Také dobře funguje při rituálech na podporu finanční hojnosti, úspěchu a ochrany.

Ačkoli je spojována s létem a Sluncem, byla také často uctívána jako bylina patřící bohům podsvětí a smrti.MÁTA
balšám, větrovka, fefrminc
Mentha spp. 

 


astrologie: Venuše
božstva: Hekaté, Hádés
element: Vzduch

U máty můžeme využívat mnoho jejích variant. Nejvíce se ovšem používá máta peprná a máta polej.
Přináší blahobyt, úspěch a také poměrně dost zvyšuje psychické síly. Můžeme ji tedy použít do různých váčků a amuletů.
Je spojena se základní čakrou a pomáhá využít její energii, uzemnit se, stát si za svým názorem. Postačí dát si čas od času koupel. Přináší dostatek energie, vitalitu a pomáhá v komunikaci.
Pokud ji máme na oltáři, ať už sušenou či jako rostlinku v květináči, přitahuje dobré duchy. Pěstovaná v domácnosti ochraňuje a přináší štěstí.
Jejím primárním úkolem je ochrana před zlem a před nehodami. Nošení lístku máty v botě nás ochrání před uhranutím i kletbou. Podporuje také bezpečné cestování. Máta bojuje také proti různým podvodným trikům, které někdo namířil proti nám, blokuje neštěstí cíleně namířené na nás či naši rodinu. Zároveň odpuzuje nepřátele.
Můžeme si vyrobit sáček, do kterého smícháme listy máty, kořen puškvorce a kořen povijnice. Takto vyrobený pytlíček budeme nosit u sebe. Dostaneme sílu zlomit všechny kletby a se stejnou razancí je poslat zpět ke svému odesílateli.


Máta je posvátnou bylinou letního slunovratu. Má zároveň velké regenerační účinky.
Kromě výše zmíněného ji můžeme s úspěchem využít pro léčení nebo třeba k očišťování a svěcení. Zkuste přidat silný odvar z máty do vody, kterou vytřete podlahu. Také omytí vchodových dveří vodou s mátovým olejem či odvarem přináší štěstí, zároveň obnovuje pozitivní vibrace a vítá zdraví a hojnost.
Suchý svazeček máty pověšený v domě přinese bezpečí a blahobyt.
Máme za sebou prvních 10 čarodějných rostlin. Pevně věřím, že se vám článek líbil a našli jste v něm něco zajímavého, co vás posune dále. 
Zdroj obrázků: www.pinterest.com