Stará cesta - počasí, astronomie

Určitě jste všichni slyšeli množství příběhů o síle čarodějnic a čarodějů nad počasím. I v pohádkách se často vyskytují zvěsti o tom, jak přivolat déšť nebo vítr.

Samozřejmě, že ovládat počasí jak bychom chtěli není (naštěstí) v našich silách. Přesto věřím, že určitou moc ve spojení s přírodou má v sobě každý člověk.O těchto příbězích se můžete dočíst téměř ve všech evropských tradicích a pověstech.

Třeba tom, jak skotské čarodějky vyvolaly bouři na moři a lodě nájezdníků ztroskotaly. Síla jejich kouzla prý pocházela ze studní ostrova Iona. Bouře, která byla vyvolána byla natolik silná, že celá norská flotila ztroskotala a lodě byly roztrhány na kusy.
( Pitchpine: Sorcerous Daughter of the Norse King)Vlivem křesťanství se ovšem mnoho starých obřadů a pověstí zničilo a změnilo. Byly prezentovány jen jako báje a pohádky.

Nicméně existují i příběhy z 2. světové války, kdy se spojili v Británii významní okultisté a čarodějové té doby v čele s Dion Fortune. V tomto shromáždění měl figurovat např. také Aleister Crowley. Během jejich obřadu byli povoláni duchové starých hrdinů Británie (král Artuš, Merlin, ad.). Obřad se měl konat podle některých zpráv na útesech u Doveru. Údajně tímto rituálem způsobili natolik špatné počasí, které oslabilo sílu Luftwaffe a s pomocí RAF zvítězili Britové tento den v letecké bitvě. Odehrála se na svátek Samhain 31.10.1940.
(https://exemplore.com/magic/Storm-Callers-The-Art-of-Weather-Magic)Umění magické práce s počasím může znamenat cokoli od věštění a předpovídání počasí ke kontrole a manipulaci s počasím.

JAK PŘIVOLAT VÍTR
Jedno z nejběžnějších kouzel je pro zvednutí větru. Pracuje se s výškou a tónem pískání. Podle toho pak přivoláte buď jemný vánek nebo naopak vichřici (vysoké a jemné tóny = slabší větřík, čím hlubší a drsnější tóny, tím větší vichr). Lze pískat buď přirozeně skrze rty nebo si vzít na pomoc dřevěnou píšťalku (vrba, olše).


JAK VYVOLAT BOUŘI
Pro vytvoření deště a bouře existuje nespočet metod. Jednou z nich je například rituál, ke kterému potřebujete jen mísu a džbán s vodou. Posadíte se ideálně venku, v nejhorším případě doma u okna, a přelijete vodu ze džbánu do připravené mísy. Následně do vody ponoříte špičku ukazováčku a pomalu mícháte 5x po směru hodinových ručiček. Potom je vhodné přivolat i vítr.JAK ZASTAVIT BOUŘI  A DÉŠŤ
Můžete použít buď metodu rozptýlení nebo metodu "svázání" bouře. Případně můžete také bouři odvolat ještě dříve než dorazí k vám.
rozptýlení bouře můžete využít sílu větru, který ji rozfouká nebo klidně i vytisknutou mapu, na kterou nakreslíte bouřkové mraky, kterak se rozptylují větrem.
Svázání (či pochytání) bouře je poměrně náročnou metodou, kdy počasí tzv. uschováte na místě - tedy pokud chcete, aby u vás déšť či bouře zůstala. To můžete dělat třeba zapletením provázku, stuhy, vlasů a jejich následným vložením do pevně utěsněné sklenice. Tady je ovšem nutná velká kontrola energie, neboť málo vložené energie vám přinese třeba jen hodinový deštík a naopak příliš mnoho energie může přinést několikatýdenní silný déšť, který zničí všechno v okolí, vylije potoky a řeky z koryt, apod.
Pro odvolání bouře nám opět dobře poslouží obyčejná vytisknutá mapa našeho okolí. Na tu můžete nakreslit symboly pro dané počasí a symboly pro zastavení.

Nemusím jistě říkat, že všechno výše uvedené vyžaduje náš silný záměr, vizualizaci, symboly a vhodný čas.DÉŠŤ
Už jsem vám také dávala tipy na využití dešťové vody - tedy vody, která spadla v normálním dešti, nikoli při bouři. Ale i tuto vodu lze rozdělit do několika kategorií.
1) mrholení, jemný a drobný deštík - ochlazuje a utlumuje energii, podporuje vznik nových projektů, podporuje proces stávajících projektů
2) klasický déšť - očišťuje prostor např. u nemocných, odstraňuje překážky, přináší růst a vyšší energii
3) těžký a silný déšť - odstraňuje negativitu, špatné návyky i lidi z vaší blízkosti, zbavuje nechtěných vzpomínek, přináší mnoho inspirace

Déšť pocházející z bouřky má velmi silnou energii, neboť sama bouře dokáže ničit úrodu i životy. Takový déšť pak chrání váš majetek (rozptýlením okolo vašeho domu např.). Říká se, že každý, kdo by chtěl narušit svým negativním záměrem váš život, bude zasažen bouří.
Významně také ochrání vaši zahradu, vstupní dveře a okna. 
Samozřejmě také velmi dobře funguje při kletbách a jejich vytváření.
Chrání osobní šperky a další věci proti kletbám jiných.
Přidáním pálivých chilli papriček, apod., získáte ohnivou vodu, která se využívá při zaříkáních cílených na danou osobu a také při vytváření kleteb.

Myslete také na to, že bouře nemají jen tu devastující stránku, ale jsou také symbolem velké síly a krásy a přinášejí moc znovuzrození ve všech směrech a u všech možných věcí.

Voda získaná během větrných bouří (hurikán, tornádo) má schopnost propouštět nechtěné věci, ulevovat nám od emocionální zátěže a umožňuje nám rychlý a plynulý pohyb vpřed. V našich podmínkách tyto extrémní projevy počasí převážně nehrozí, ovšem i tak musím varovat před pohybem v blízkosti těchto jevů.

Voda nasbíraná při krupobití má vždycky ničivou energii, dokáže velmi rychle eliminovat jakékoli projevy negativní energie nebo naopak tuto energii přivolat.

Využití má dokonce i dešťová voda posbíraná z náhrobních kamenů. Slouží pro komunikaci a přivolání našich předků a duchů. V tomto případě ale prosím vodu sbírejte na hrobech svých blízkých VŽDY zanechte drobný dárek.Existuje mnoho dalších typů dešťové vody, které můžeme použít: voda z květů dodá kouzlu vlastnosti té dané květiny, voda smíchaná s hlínou přináší uzemnění, voda nasbíraná z křižovatky nám pomůže ukázat směr, déšť během úplňkové noci a dne přináší mocnou očistu.
Taktéž déšť nasbíraný během svátků má ty určité vlastnosti s nimiž je svátek spojen (jarní rovnodennost - plodnost, Samhain - komunikace s předky a duchy, ad.).

Deštivé dny jsou jako stvořené pro zvýšení energie v rituálech a kouzlech. Zejména pokud je děláme venku.
Voda samotná má vždycky očišťující charakter. Pomáhá nám uvolnit to, co chceme dát pryč.

Tady mám pro vás jeden tip. Jestliže se chcete něčeho zbavit - zlozvyků, myšlenek, nemoci, apod. - nakreslete či napište před přicházejícím deštěm na vhodný povrch to, co potřebujete odstranit. Použijte křídu, která se pak v dešti rozpustí a odnese s sebou všechno to, co jste vypsali.Pokud se rozhodnete věnovat se více magii počasí myslete na to, že zrovna tento typ magie provází neustálé změny. Není to věc jednoduchá. I mezi čarodějnicemi a čaroději se najdou tací, kteří věří, že lokálně lze počasí ovlivnit a také ti, kteří věří, že počasí nelze ovlivnit nikdy a za žádných okolností.

ZNALOST POČASÍ

I pokud nás magická práce s počasím nezajímá tak věřím, že každá čarodějnice nebo čaroděj má mít povědomí o meteorologických jevech jako takových. Už z toho plyne schopnost "předpovědět" počasí třeba na následující den.

Typy mraků:

1. cumulus - mraky hezkého počasí
2. cumulonimbus - tzv. dešťová kupa, velké a rostoucí do výšky značí přicházející déšť či bouřku
3. cirrus - často jsou k vidění na jaře a v létě, neprší z nich, jejich velká hustota předpovídá blížící se teplou frontu
4. stratus - nízké a souvislé mraky pokrývající celou oblohu, přinášejí povětšinou jen mrholení nebo drobný deštík

5. cirrostratus - souvisle pokrytá obloha bělavým závojem, neprší z nich, ovšem značí přicházející frontu s deštěm, vznikají halové jevy
6. nimbostratus - klasická dešťová obloha, souvisle zatažená
7. červánky - značí často přicházející vítr, ale ne vždy

Sama příroda nám ale počasí dokáže předpovědět více než jasně. Níže máte stručný přehled toho, co značí dobré počasí a co naopak špatné.

DOBRÉ POČASÍ - hory a kopce se zdají daleko od nás, zvířata se hojně projevují (kvakot žab, cvrkání cvrčků, ptačí zpěv), hmyz hodně poletuje, pavouci tkají sítě, kouř stoupá přímo k obloze, večerní obloha je jasná a bez mraků, červánky ráno i večer, ráno je hodně rosa, netopýři divoce létají, vítr vane ze severu nebo JV, vlaštovky létají vysoko ve vzduchu, sovy v noci hodně houkají


ŠPATNÉ POČASÍ - halo okolo Slunce nebo Měsíce, z lesů stoupá mlha, hmyz je dotěrný, kouř jde k zemi, vylézají šneci a žížaly, rosy je ráno velmi málo, zvuky jsou daleko slyšitelné, vítr vane od jihu, západu nebo SV, vlaštovky létají velmi nízko při zemi, některé rostliny zavírají květy, rudý východ SlunceO magii Slunce jsem se již zmiňovala v jednom z předchozích článků.ASTRONOMIE

Astronomie je dle mého taktéž nezbytnou součástí znalostí, které by měla čarodějka mít. Nemyslím tím samozřejmě proniknout do tajů astrofyziky.
Týká se to zejména Měsíce, ale i povědomí o dalších planetách, hvězdách, mlhovinách, apod. 
Tedy rozlišit jednotlivé fáze Měsíce, najít na nočním nebi viditelné planety sluneční soustavy nebo významné hvězdy (Polárka, Sirius, Merak).
Každý by měl vědět, co na obloze je Mléčná dráha, znát alespoň pár souhvězdí a také kde můžeme tyto věci najít.
Astronomie jako taková nám může ulehčit pochopení astrologie.

Pevně věřím, že jste v tomto článků nalezli alespoň zlomek pro vás zajímavých věcí. Nelze vypsat všechno, proto  - pokud máte zájem - sami pátrejte, čtěte, vzdělávejte se.
Zdroj obrázků: www.pinterest.com