Svátek zemřelých - Samhain

Podíváme se na další ze série klasických neopohanských svátků Kola roku.

Opět připomínám, že jde pohled novodobý. Navzdory mnoha tvrzením nejsou tyto svátky v podobě Kola roku nikterak staré, resp. jejich současná podoba.

Poprvé toto Kolo roku navrhl ve svém díle Mythology Jacob Grimm - a to v 19. století. Jeho koncepci upravil do stávající podoby Gerald Gardner až ve 20. století a za své ho převzaly neopohanské směry a směr Wicca.

* 

Blíží se snad nejočekávanější a jeden z nejoblíbenějších svátků v roce - Samhain neboli Dušičky.
Je znám pod názvy Halloween, Den zemřelých, Festival zemřelých a nově také Nový rok čarodějnic.Tento svátek obestírá tajemná atmosféra a patří k němu smrt, temnota, všechno to ponuré a tajuplné.

Samhain je obdobím, kdy podle modernějších zdrojů končí starý rok a začíná se nový. Slaví se povětšinou v noci z 31.10. na 1.11. Společně s Beltanem na jaře tvoří dva velké milníky v roce - mezi svátky Kola roku.

Je časem, kdy se hranice mezi světem živých a mrtvých ztenčuje až téměř mizí.

Zároveň je dobou třetí, a poslední, sklizně.

Jak už jsem uvedla výše, je svátkem zemřelých - našich předků, bez kterých bychom nebyli. Je tedy vhodné si na zemřelé právě teď vzpomenout. Věřilo se, že živí mohou navštívit podsvětí a mrtví zase mohou navštívit své blízké. Zapálené svíčky nyní nejsou jen zdrojem světla a příjemné atmosféry, ale zároveň slouží i jako poděkování a vyjádření úcty všem našim předkům. Užívejme si tu chvíli, kdy můžeme být opět všichni na nějakou dobu "spolu". Ať to zní jakkoli strašidelně vězte, že na tom nic děsivého není....Dá se říci, že celý říjen je protkán silnými emocemi, jakousi nutností poděkovat, odpustit. Máme tendence dokončovat staré věci, abychom mohli jít vstříc věcem novým. Je dobré opustit to, co nám již neslouží a nepotřebujeme to. Přehodnotíme tak i svůj způsob života.
 
Přišlo období introspekce, úvah, zamyšlení. Přemítáme nad tím, co jsme v uplynulém roce udělali a neudělali (nezapomeňte, že právě Samhain je přelom roku, proto je čas zbavit se starého a nechtěného, a připravit se na nové věci).

Svět už není tak zářivý jako v létě, plný světla a radosti. Slunce ztratilo na síle, listí stromů se zbarvuje a umírá. Přišel chlad, mlhy, temnější období.

Oslavuje se smrt, umírání a znovuzrození. Právě smrt a umírání je téma, kterému se většina lidí vyhýbá. Snad ze strachu, snad z nepříjemných pocitů. Slovo "oslava" je v těchto případech téměř nepřípustné. Smrt ale není trest, je to prostě jen další cesta v nekonečném koloběhu.
 


Toto období je o celém cyklu smrti a znovuzrození, je o tom, jak si připomenout své zemřelé předky a spojit se s dlouhou linií naše rodu. Všichni, kteří již zemřeli, vám zanechali ohromné dědictví, naučili vás spoustu věcí, vnukli tisíce myšlenek. A neustále vás provází na vaší cestě životem.
Proto je na místě zrovna v tento čas vyjádřit vděk svým předkům - a ani oni nezůstávají pozadu. Přicházejí do blízkosti vašich domovů, dívají se, jak se vám daří, usedají s vámi k jednomu stolu.
 
A stejně jako lidé i příroda každoročně umírá a odpočívá, aby se mohla na konci zimy probudit a opět přinést na Zemi nový život.

Často se také mluví o tom, že od Mabonu se stěny mezi světy ztenčují. 
Tento závoj tvoří jakousi ochranu mezi naším světem, ve kterém žijeme, a dalšími světy mimo čas a prostor. Všechno toto se teď ale vzájemně prolíná a citliví lidé vnímají, že věci nejsou tak, jak se zdají.
Právě na podzim a v zimě máme možnost nahlédnout do tajemných a mystických světů věčnosti, do podsvětí, a stejně tak bytosti a duše z těchto světů snadněji pronikají k nám, do toho fyzického světa.


 
Někde panuje názor nedělat žádná kouzla nebo pracovat se spirituálním světem, ale sama to vnímám jen jako strach z neznámého. A kdo se bojí, nesmí do lesa (a čarovat).

Velmi vhodná a žádoucí jsou proto kouzla ochranná a na očištění prostorů, domovů, bytů i sama sebe.

Nemusíte se ale pouštět do žádných větších akcí - připravte ke stolu jedno či více míst navíc, zapalte svíčky, zakopejte na zahradě pár pěkných jablek jako potravu pro duše, které vás přijdou navštívit. Zajděte na hřbitov a zavzpomínejte s úctou na ty, které jste znali, i na ty, které jste poznat nestihli.
Večer pak v klidném přemítání a tichu pocítíte to silné napojení na zástup vašich předků.

Tím, že se dokážeme vcítit do věčného koloběhu smrti a znovuzrození překonáváme náš strach. A tím se nám také dostává možnosti vstoupit do světa bez iluzí.

Užijte si tedy celý tento čas, oslavujte a bavte se.

Pak se opět ponoříme do ticha a temnoty, sami do sebe do svého vnitřního světa. Na dobu, než Slunce ohlásí opět svůj příchod a příroda se začne pomaličku probouzet k životu.

 Níže jsem sepsala několik tipů, které můžeme každý udělat dle svého:

  • pohřbíme jablka do země, slouží k nakrmení duší našich zemřelých předků
  • uděláme si svítící dýni - ta totiž původně slouží jako symbol, co zahání zlou energii a negativitu od domova pryč (původně se vyřezávala řepa)
  • vytvoříme doma malý oltář jako památku zesnulým - ozdobíme jej fotkami a svíčkami
  • necháme jedno prostřené místo u stolu navíc
  • venku za dveřmi necháme trochu jídla
  • vytvoříme si masky - slouží jako odháněč zlých duchů v naší blízkosti
  • navštívíme hřbitov, i tam položíme svíčky a květiny
  • pamatujeme, že jde o čas zklidnění, určité důstojnosti a pokory
  • samozřejmě lze dělat velké množství menších i větších rituálů

 

 
 
ozdobení můžeme využít (v různých tradicích a směrech):
barvy - oranžová, hnědá, černá, tmavě rudá a temně fialová
byliny - jablka, cypřiš, kapradí, afrikány, dýně, ořechy, vřes (na pálení v kadidelnici je nejlépe použít šalvěj, vřes, pačuli, myrhu)
kameny - gagát, obsidián, onyx, heliotrop (dá se říci, že všechny černé kameny jsou velmi vhodné a většina z nich je i velmi silnými ochrannými kameny)
dekorace - samozřejmě dýně, podzimní květiny, tarotové karty, kyvadlo, černou kočku, kosti, lebky, masky
 
Využijte tedy tohoto času a vzpomínejte. Pokud možno jen na to dobré. Udělejte si vnitřní inventuru a připravte se na tmavé období, které potrvá k zimnímu slunovratu. 
Ale nesmutněte - každý čas, každá doba, má něco do sebe. Podzim je krásný i s těmi plískanicemi, mlhami, deštěm, bahnem. 
Vyjděte si na procházku do přírody a poslouchejte.
 
Přeji vám jen to dobré.
 
 
 
 
 
Zdroj obrázků: www.pinterest.com