Říjnový úplněk

ÚPLNĚK ŘÍJEN 2023 + ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 

Listí již opadává ze stromů, pole jsou sklizena, holá nebo zoraná. Lesní zvěř začíná sbírat zásoby na zimu. 

Říjnový úplněk je spojen se zatměním Měsíce. Zatmění jsou vždy vysoce transformačním obdobím. Přinášejí kolísavou energii, která zneklidňuje.

Udělejte si chvilku a vraťte se do listopadu 2021. Jaká témata pro vás v té době probíhala? Jaké situace nebo energie jste ve svém životě řešili?

Je pravděpodobné, že cokoli, co se vám projevovalo, se pravděpodobně uzavřelo. Je pravděpodobné, že jakákoliv lekce nebo cesta, která od té doby působila ve vašem životě, nyní dosáhla kulminačního bodu.

Věci jsou přesně tak, jak mají být.

 

cloudy-1869753_1280

 

Zatmění nám vždy pomáhají zbavit se starých věcí a znovu se sladit s cestou naší duše.  

Protože se jedná o zatmění na konci cyklu, má neuvěřitelnou sílu pro ukončení všech minulých věcí. Pokud jste našli to, co jste hledali, pokud jste na cestě, na které chcete být, pak všechno hraje jen pro vás.

I když si možná přejeme mít tento proces pod kontrolou, zatmění nám může přinést mnohé pochybnosti a zvýšené emoce. To je lidské a normální. 

 

Pluto, planeta známá jako Pán podsvětí, vládce znamení Štíra, je za tohoto zatmění úplňku velmi aktivní. Jde o synonymum smrti a znovuzrození. I Plejády, které můžeme vidět na obloze mají tentýž symbolismus. 

 

Znamená to, že se budete muset postavit stínům a zmíněným pochybnostem. Smíření s tím, že věci nejsou vždy jednoduché, že jsou překážky a problémy, bude tématem období tohoto času. Nevzdávejte se. 

Dávejte si pozor na to, co a jak říkáte ostatním, ať nezraníte jejich city. 

Důležité bude přistupovat k sobě i k ostatním s jemností. Věnujte čas meditaci nebo pomalému cvičení, procházkám v přírodě a odpočinku.

 

 

 halloween-4582988_1280Říjnový úplněk je nazýván jako "Měsíc lovce". Jde to označení pro měsíc na severní polokouli, poprvé zmíněné v 18.století. Je to název zcela pochopitelný, protože v této době docházelo k lovu zvířat a vytváření zásob na zimu. Stromy bez listí navíc dávají více měsíčního svitu a lov zvířat mohl probíhat i v noci.  

V mnoha pohanských kulturách v Evropě však nešlo o Měsíc lovce, ale o Měsíc krve. To opět ukazuje na spojení s lovem a životodárnou tekutinou. 

Když je říjnový úplněk na začátku měsíce a nejblíže k podzimní rovnodennosti, označuje se jako Měsíc sklizně, a nikoliv jako Měsíc lovce (viz článek o zářijovém úplňku). 

 

Některé severoamerické kmeny označují tento Měsíc jako Měsíc padajících listů, Mrazivý Měsíc, Měsíc prvního mrazu nebo Ledový Měsíc. 

 


Jako každý úplněk, hodí se dělat jednoduché rituály pro ochranu a věštění. Stejně tak kouzla pro lásku i peníze.

Říjen je ale hlavně měsícem, kdy vzpomínáme na své předky

Vystavte jejich fotografie, zapalte svíčku, prohlédněte si stará alba, poděkujte. Poděkujte za všechno. Neboť to byli právě oni, kteří utvářeli vaší cestu a váš život.


Ačkoli se dočtete, že Měsíc je ve znamení Býka, je nyní ve znamení Berana. Tento rozpor je způsobem precesí rovnodennosti. Protože se celý Vesmír pohybuje, je nemožné, aby jakékoli vesmírné těleso zůstalo v nějakém souhvězdí po neomezeně dlouhou dobu. Během dvou tisíc let se obloha, resp. souhvězdí, posunula o cca 30 stupňů. Jak si Měsíc stojí v čase úplňku, se můžete podívat např. na webu Stellarium nebo na noční oblohu. Více si o tomto tématu můžete přečíst ZDE