Podzimní rovnodennost - Mabon

Podíváme se na další ze série klasických neopohanských svátků Kola roku.

Opět připomínám, že jde pohled novodobý. Navzdory mnoha tvrzením nejsou tyto svátky v podobě Kola roku nikterak staré, resp. jejich současná podoba.

Poprvé toto Kolo roku navrhl ve svém díle Mythology Jacob Grimm - a to v 19. století. Jeho koncepci upravil do stávající podoby Gerald Gardner až ve 20. století a za své ho převzaly neopohanské směry a směr Wicca.

*

Dnes tedy o období podzimní rovnodennosti. Mabon je zároveň druhým pohanským svátkem úrody (první je Lammas a třetím, posledním, Samhain).
Nastává čas, kdy sklízíme další část úrody - plody stromů a zeleninu. Zejména jablka, dýně, hroznové víno, ostružiny, hrušky, švestky, šípky, rakytník, apod.

Je zároveň i časem, kdy se Slunce ukládá do temnoty, kde odpočívá, aby se mohlo později opět zrodit. Příroda v tuto dobu začíná umírat, aby se, stejně jako Slunce, po odpočinku připravila na další znovuzrození (v období zimního slunovratu). Balancuje na pomezí dne a noci. Noc pomalu převezme vládu a nastane období tmavé, umírající...


Pro nás je to čas zklidnění a odpočinku - vnitřně "umíráme" stejně jako příroda, jejíž součástí jsme. V tichu a klidu přečkáme období temné části roku, abychom načerpali síly na další rok. Sklízíme tedy poslední plody  a zahradu a okolí domu připravujeme na období zimy.


Podzimní rovnodennost pro nás může představovat první stupeň vnitřní přípravy na nový život - spirituální. Měli bychom v tuto dobu přemýšlet nad tím, co nás drží při zemi, co už v životě nechceme a postupně nechat tyto věci odejít.


Toto období je ale také časem, kdy bychom měli vyjadřovat vděk za věci uplynulé.Jednoduchý rituál k vyjádření vděčnosti - posadíme se, nerušeni, v klidu a tichu k zapálené svíčce, můžeme doplnit vhodnou a nám milou vůní v kadidelnici. Na jeden papír si sepíšeme věci, za které jsme vděční. Jedná se o věci, které nám přinesl tento rok, které nás obohatily.  Chvíli meditujeme a přemýšlíme. Uvidíte, že se vám zlepší nálada, budete spokojenější - a vděčnější :-) Vděk, zejména za banální a běžné věci, totiž zmizel. A často si ani neuvědomujeme, jaké štěstí v životě máme.

Tradičně zdobíme vstupní dveře věncem se sušenými plody.
Velmi působivé a příjemné je procházet se v lese a sbírat poklady přírody, kterými pak ozdobíte dům - větvičky, květiny, listy, plody, pírka, ad. Pokud možno, vyhýbáme se lesním a upraveným cestám. Zajdeme hlouběji do lesa, do divočejších míst, k potokům, ke skalám.


Sama se na toto období neskutečně těším - na výzdobu domu, na sběr plodů. Na zazimování zahrady. Na "zateplení" a "zútulnění" domu. Na přesazování truhlíků, kdy letní květiny vystřídá vřes, větvičky tújí a dekorační dýně. Na ranní mlhy. Na zapálené svíčky a rozsvícená světýlka. Na teplý čaj a hořící krb.

 


A pohled skrze různé tradice a směry:

Barvami Mabonu jsou hnědá, žlutá, zlatá, oranžová, červená nebo vínová.
Rostliny patřící k oslavě Mabonu jsou např. žaludy, astry, borovicové větvičky, kapradí, růže, afrikány, myrha nebo šalvěj.
Kameny, které můžeme použít na ozdobu, jsou ametyst, safír, lapis lazuli nebo žlutý topaz.

Možná na vás tento článek zapůsobil trošku depresivně - hodně se tu mluví o smrti, temnotě, umírání. Musíme ale myslet na to, že koloběh znovuzrození a celé přírody stojí i na tomto aspektu. Po noci vždy následuje nový den plný Slunce! Bojujte proti podzimním depkám, nenechte je, aby ovládaly váš život!Zdroje obrázků: www.debiwolfreeves.co.uk, www.abysmalproductions.com, www.ilovememphisblog.com, www.alexanderking.co.uk