Dožínky - Lammas - Lughnasad

Dožínky - první pohanský svátek úrody, který se slaví od 31.7. až 1.8. 

Lammas se slavil už velmi velmi dávno, zmiňuje se o něm i nejstarší irská literatura. Slavnosti se tehdy konaly na vysokých kopcích, kde se obětoval býk, první obilí, apod.
Dožínky se hojně slavily, a stále slaví, i u nás. Vzpomeňte na Babičku. 

Je to doba, kdy začínáme sklízet vše, co jsme v průběhu uplynulých měsíců zaseli. Je to i doba děkování za úrodu. Končí se první žně. Pohané oslavují boha Slunce i Matku Zemi.

 

Lammas je svátek energie, vděčnosti, bohatství a hojnosti. Proto je velmi vhodné si v tomto období vytvořit třeba váček prosperity - využijeme pytlíček v barvách žluté, oranžové, zelené, případně i bílé, a naplníme ho letními bylinami - měsíček, máta,... přidáme i obilná zrna. Můžeme vložit i sluneční kámen, citrín nebo jaspis. Použijeme i esenciální oleje. Pracujte intuitivně.

Léto je také plné sluneční energie - teplé a hřejivé.
Často se zaměřujeme hlavně na práci s Měsícem a měsíční energií, a Slunce tak zůstává poněkud opomíjeno. Je to škoda, neboť důležitá je alespoň částečná rovnováha.


Symbolem Lammasu jsou obilné klasy, kukuřice, výrobky z obilí, obilné panenky a věnce dozdobené klasy a květinami. Stejně tak ale můžeme využít dozrávající letní jablka, broskve, rajčata...

Pokud si doma připravujeme oltář pro vyjádření poděkování, měl by být určitě ozdoben symboly sklizně (kousek chleba, malé snůpky obilí, věnečky z obilí, kukuřičné panenky, luční květy), svíčky využijeme v barvě žluté, oranžové, zelené, i zlaté. Jako květiny jsou úžasné slunečnice.
Pokud chcete použít kameny, jsou vhodné např. jaspis, avanturín, citrín, hnědý achát.
Jako kadidlo nebo vykuřovadlo můžeme použít cedr, heřmánek, skořici, myrtu a růžové dřevo (ať už ve formě esenciálního oleje nebo přímo bylinek, které nasypeme na dřevěný uhlík.

 
 
 


Co tedy můžete udělat, pokud chceme alespoň symbolicky toto období oslavit?
Upečte si domácí chleba! Je to jednoduché, dá se vybrat z mnoha receptů i druhů chleba a takový domácí chleba je pak veliká dobrota.
Vystavte si doma plody sklizně na pěkném místě. Pokud nemáte nebo nechcete mít oltář, vyzdobte si takto stůl v kuchyni, parapet v obýváku, stolek venku na terase....
Udělejte si věnec na dveře, kam zakomponujete obilí, květiny.
Vyjděte si do přírody, vnímejte, jak se příroda mění. Léto je sice v plném proudu, ale nenápadně se už vkrádá příchuť podzimu.
Čarování 
Je vhodná doba na magii prosperity  a úspěchu.
Můžeme si vytvořit vlastní bylinný sáček - pro ochranu, zdraví a štěstí.

 
 
Zdroj obrázků: Pinterest

 

Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se o cookies dozvíte ZDE