Elementy - Země

Každý živel má své světlé stránky a své stinné stránky.
Není žádný nejlepší, stejně jako neexistuje nejhorší.
Dohromady udržují harmonii, tvoří život a přinášejí smrt.Země je často považována za základnu, na které můžeme stavět.
Snad v každé tradici najdeme zmínky o tom, že Země je Matkou všech lidí, zvířat, rostlin, a do Země se opět všechno navrací.

Spojení se Zemí nás předurčuje k cestě, jejíž základem je domov, rostlinstvo, a vůbec veškerá příroda, včetně obyčejných kamenů i nádherných krystalů.
Kouzla zemské magie nejsou složitá a  zakládají se na pochopení přírodních cyklů.Lidé spojeni s elementem Země využívají při své práci lidových tradic, pečují o svou zahradu, důmbyt, cokoli.
Specialitou jsou pak kouzla ochrany, prosperity, úrody a plodnosti. Uctívají Zemi, vyhledávají co nejčastější spojení s ní. Mezi jejich oblíbené činnosti patří věštění, astrální cestování, léčení, práce ve stínech a tichu.
Nepotřebují kvanta pomůcek, oni sami jsou jakoukoli pomůckou. Vědí, že oni sami jsou tvůrci věcí. 
Zároveň moc dobře vědí, jak zničující  a velký vliv může magie mít. Jsou si vědomi toho, že celé toto řemeslo vyžaduje mnoho úsilí, práce a studia.
Velkou výhodou zemských lidí je jejich stabilita a spolehlivost. Pokud patří mezi vaše přátele, jsou to výborní ochránci, pečovatelé a pomocníci v životě. V jejich společnosti jsme šťastní, uvolnění, v jejich domovech je příjemno, útulno.Velmi pečlivě tito lidé váží svá slova. Přestože z podstaty věci před nimi málokdo obstojí, nekritizují bezdůvodně, a tyto myšlenky si často nechávají pro sebe.

Ale - ačkoli jsou tito lidé skvělými přáteli, nerozhněvejte je :-)  Nejsou útoční jako lidé spjatí s elementem Ohně, ale za to jsou schopni naprosté destrukce, která jim ani v nejmenším nevadí. Zemská čarodějka vám dá šanci věci vysvětlit, ale jen jednou. Do minulosti se pak už nikdy neohlíží.

Ve světě jim také náleží místa a věci, z nichž čerpají svou energii a jejich síla je tam největší - jedná se o jeskyně (pod jejich práci spadají tedy i duchové a podle některých kultur i draci), mosty (magie mostů je velmi silná, kouzla zde vyřčená mají působit bezprostředně, a vzpomeňme si na tradice, kde mrtví musí přejít most do onoho světa), trollové, trpaslíci, elfové, posvátné kruhy (megality, apod.), hory a kopce, a křižovatky (velmi mocná místa zasvěcená např. Hekaté).Pracují s hlínou, solí, zahradou, stromy, kameny, dřevem. 

Jak už jsem uvedla výše, zemští čarodějové pracují s klasickou lidovou magií. Můžeme sem zařadit i voodoo, různé šamanské a indiánské tradice, novodobé směry jako Wicca, a tradice děděné z generace na generaci.

Co se týká samotného elementu, jsou jeho atributy následující:

roční období: zima (ale některé směry odkazují také na jaro)
směr: sever
denní doba: půlnoc
smysl: hmat
energie: přijímající
zvířata: medvěd, býk, lev, králík, pes, kůň, mravenec
barvy: odstíny hnědé, zelené, černá, bílá
kameny: gagát, hnědý jaspis, malachit, mechový achát, olivín, smaragd, tyrkys, zelený kalcit, černý a zelený turmalín, uhlí, hematit, onyx
rostliny: bavlník, cypřiš, jabloň, kapradí, kdoule, kukuřice, oves, pačuli, pelyněk, přeslička, pšenice, řepa, sporýš, tulipán, vojtěška, zimolez, mech, lišejník, ořechy, rozmarýn, šalvěj
bohové a bohyně: Flora, Fauna, Demétér, Dagda, Velká Matka, Zelený muž
Země je jako naše matka. Uzemňuje, odvádí negativní energii.
Zkuste si někdy nabrat hrst čerstvě vykopané hlíny. Posaďte se do stínu starých stromů. Stoupněte si bosýma nohama na trávu.
Už jen tyhle drobné úkony nás dokáží povzbudit na těle i na duši, zacelit drobné rány, dodat energii.

Co můžeme zkusit a v čem nám živel Země může pomoci?

Našla jsem několik jednoduchých kouzel z lidové magie, která můžete vyzkoušet:


STAROSTI
Vezmeme hrst čerstvě nakopané hlíny, zadíváme se na ní a takto vědomě předáme svoje starosti a trápení do každé částečky hlíny. Vše do detailu. Pak hodíme hlínu za hlavu a neohlížíme se zpět.

OCHRANNÁ LAHVIČKA
Malou lahvičku naplníme hlínou až po okraj a dobře uzavřeme. Umístíme ji poblíž vchodu, do okna, aby chránila nás domov od zlých duchů, negativní energie a dalšími zlými věcmi. I lidmi.

LÉČENÍ
Toto "kouzlo" si jistě mnozí z vás vybaví z dětství.
Pokud nás nějaké místo bolí nebo trápí, máme horečku, použijeme rozkrojené jablko nebo bramboru. Nemoc, zranění, atd., do ní necháme nasáknout. Pak jablko či bramboru zakopeme do země.

PRÁŠEK PRO ŠŤASTNÝ A PŘÍJEMNÝ DOMOV
Potřebujeme vaječnou skořápku, špetku hlíny ze zahrady, rozmarýn, okvětní lístky bílé růže a sůl. Vše smícháme v hmoždíři utlučeme krouživým pohybem po směru hodinových ručiček. Pak už mu stačí jen požehnat, třeba tím, že se budeme soustředit na úkol, který má splnit, a nakonec jej ve špetkách rozsypat do rohů všech pokojů.


Mezi lidovou magii patří i nalezení čtyřlístku, který zvěstuje přicházející štěstí. Stejný účinek má i nalezení zkamenělého dřeva.

Jak s živlem pracovat?

Níže uvedené platí pro všechny živly.

Spojení s vaším hlavním živlem vám pomůže posunout cestu dále na několika úrovních a samozřejmě zvětší vaši sílu.
Opět připomínám - se živlem spolupracujete, ctíte ho, ale nesnažíte se ho ovládat! Ano, existují staré texty, ve kterých je popsané ovládání živlů, ale opravdu je lze skutečně ovládnout? Ne...

Mimo to, že poznáte svůj vlastní živel, je dle mého názoru důležité, pracovat se všemi elementy dohromady. Každý živel vám může předat drobnost, kterou jistě využijete ve svůj prospěch. Spojení živlů ze sebe dokáže vydat úžasnou energii - ničivou (hurikán, zemětřesení) i milou a jemnou (duha).

Nejlépe se na živel napojíme pomocí meditace. K tomu můžete využít atributy dané pro každý živel (svíce, barvy, kameny, atd.). Představte si podobu daného živlu (tedy místa síly - u Země jsou to jeskyně, kopce, lesy, atd.), soustřeďte se na ni. Vydejte se po cestě, kterou uvidíte před sebou. Možná potkáte svého průvodce - může to být člověk, zvíře, v podstatě cokoli. To on vám pomůže, poradí, vysvětlí. Až budete spokojeni s tím, co jste našli, poděkujte průvodci a vraťte se zpět. Nespěchejte. Pokud si vedete deník, zapište si vaše pocity, poznatky. Můžete meditace libovolně opakovat. Jednou to prostě přijde a vy budete vědět. Musíte se cítit dobře.

Na každý živel proveďte meditaci zvlášť. Sami uvidíte, že jeden vás bude přitahovat více, že se budete cítit více "doma".

Pracovat s živly můžete jen ve své mysli, není třeba dělat složité rituály.
Používejte svoji intuici. Buďte pokorní.
Zdroj obrázků: www.pinterest.com