Elementy - Oheň

Oheň tvoří a oheň ničí.

Kdykoli oheň něco dává znamená to, že si za to také něco bere.

Nikdy nefunguje sám o sobě, vždycky je to úkor něčeho.Všichni známe pořekadlo - dobrý sluha, ale zlý pán. Ačkoli vždy hovořím o tom, že živly nelze ovládat, v případě ohně je jistá dávka ovládání na místě. Nemyslím tím zneužívání, ale spíše určení hranic.

Ohně se mnoho lidí obává. Je to ze zřejmých důvodů - pokud se vymkne kontrole nosí smrt a destrukci všemu okolo.
Měli bychom ale mít na paměti, že i když oheň všechno spálí, vždycky to znamená cestu k něčemu jinému, novému.Lidé spojeni s elementem Ohně jsou přirozeně odvážní, silní, srdeční. Prostě individuality ve všech směrech. Nezávislí, aktivní.
Jsou to lidé, kteří mají za každých podmínek radost ze života, milují společnost a nikdy neřeknou, že něco nejde.
Bývají to požitkáři ve všech směrech. Zároveň se vyznačují velkou odvahou a jsou schopni jít těsně na hranici možného.
Vzhledem k výše uvedenému ale často trpí nějakou závislostí. Tím nemyslím alkohol, drogy, apod., ale velmi často jde o závislost v lásce. Jsou schopni natolik někoho milovat, že velmi dlouhou dobu přehlížejí negativní stránky partnera.

Proměnlivost je jejich podstatou - jako se plameny proměňují, mění se i ohniví lidé. Nemají vyhraněný styl prakticky v ničem.

 


Jejich domov je útulný, příjemný, plný svíček a věcí z kovu i dřeva. Ohniví čarodějové si potrpí na čistotu, mají rádi upravené okolí, preferují kvalitu. Prý jsou i výbornými kuchaři!U ohnivých čarodějů se najde mnoho lidí, kteří mají opravdu hodně složitou osobnost. Je to proto, že Oheň nese nejen světlo, ale i tmu. Nese nejen život, ale i smrt. Takže jakkoli jsou tito lidé radostní, spokojení a dobrosrdeční, skrývají v sobě temnou stránku, jakou nemají žádní jiní čarodějové. Problémem pak je, když v této pozici setrvávají a neumějí nebo nechtějí najít rovnováhu. Nejsou nebezpeční pro ostatní, ale především sami pro sebe. 

Mezi ohnivými čaroději najdeme nejvíce těch, kteří preferují složité ceremoniály, dramatičnost, danou strukturu rituálů a velmi dobře se orientují v problematice té temnější části magie. Mají nadání pro regeneraci, práci s energiemi všeho druhu, ovládají očistné techniky, a samozřejmě i destruktivní a obranné techniky. Vyznají se v práci s aurou.
Jsou výborní při práci s duchy. Zároveň ale mají ke všech světům velký respekt, nikdy nic nedělají jen tak bez důvodu nebo z legrace.


Ohniví lidé patří mezi výborné přátele. Nejenom díky své dobrosrdečnosti a veselé povaze, ale i proto, že se snaží pomoci komukoli, zlepšit svět kolem sebe. Učí nás radovat se ze života, užívat si jej. S nimi budete vždy středem pozornosti.
Jsou věrní a jde jim o čest. Nesnesou, aby je někdo hlídal, cenzuroval - říkají, co si myslí hned a zpříma. Sdělit krutou pravdu umí sice jemně, ale hned a celou.

Říká se, že ohnivého čaroděje poznáte podle zvláštního světla, které ho obklopuje, a které jakoby vyzařovalo z jeho těla.
V různých tradicích patří i ohnivým čarodějům různá místa síly a věci, které jim pomáhají ve spojení s elementem.
Mezi energeticky silná místa patří pouště, sopky, horké prameny a tropické kraje
V přírodě to je oheň jako takový, dále blesky (božské zbraně), polární záře, bludičky (svádějící poutníky do nebezpečných míst, byly často spojovány s duchy mrtvých), světlušky, mýtický Fénix (podle pověstí nejkrásnější pták na světě, který vždy existuje jen jeden, a je snad nejoblíbenějším symbolem znovuzrození). Místem jejich síly je i krb - krb nebo ohniště jsou pradávnými magickými místy. Věděli jste, že když se dotknete krbu, nastane šťastná událost? Nesmí to být ovšem v pátek!
Nebo, že ukázat prstem do ohně, či do něj dokonce plivnout, znamenalo urážku domácích duchů? Že přikládat do ohně směli jen členové domácnosti? Škoda,že v dnešní době tolik starých zvyků vymizelo a krb se stal jen ukázkou luxusu...přitom ke krbům se váže tolik nádherných pověstí!

Nejraději pracují se svícemi - svíčky jsou základem ohnivé magie. Všichni praktikující čarodějové a čarodějky svíčky používají, ať už podle účelu nebo podle barev. Ohniví čarodějové si ale se svíčkovou magií doopravdy vyhrají. Ovládají (nebo se snadno naučí) věštit z plamene svíčky.
Hojně využívají i moc magických ohňů, magii hvězd, pracují s kovy, hranoly, lampami. Co se týká samotného elementu, jsou jeho atributy následující:

roční období: léto
směr: jih
denní doba: poledne
smysl: chuť
energie: vysílající
zvířata: had, ještěrky, tygr, cvrček, včela, štír, z mýtických draci a fénix
barvy: červená, oranžová, černá
kameny: citrín, červený achát, červený turmalín, granát, heliotrop, hematit, jantar, karneol, onyx, sluneční kámen, tygří oko, jaspis, láva
rostliny: bazalka, cesmína, cibule, pepř, divizna, dračí krev, fenykl, hloh, hřebíček, karafiát, kopr, kmín, mařinka, máta, měsíček, pelyněk, skořice, slunečnice, třezalka, zázvor, pálivé rostliny, stimulující rostliny
bohové a bohyně: Pelé, Loowit, Brigid, Loki, Hélios, Ra 


Oheň má velmi velký náboženský význam již od nejstarších dob. Naši předkové ho uctívali jako mocný živel.
Dodnes najdeme v kostelech, svatyních i domácnostech množství hořících svíček. Vždyť kdo z nás se netěší na podzim a zimu - období, kdy zapalujeme svíčky, kocháme se jejich uklidňujícím světlem a odpočíváme?

Co můžeme zkusit a v čem nám živel Ohně může pomoci?

Svíčková magie je bezesporu nejrozšířenějším typem čarování s ohnivým živlem. Je jednoduchá, účinná a rychlá. Využití svíček by bylo určitě na samostatný článek.


ODSTRANĚNÍ PROBLÉMU, ZLOZVYKU NEBO MYŠLENEK
Vlivem ohně se můžeme zbavit nejen myšlenek nebo zlozvyku, ale i vazeb, špatných pocitů, překážek a dalších věcí.
Věnujeme ohni symbol toho, čeho se chceme zbavit. Chceme přestat kouřit? Pak vhodíme ohni cigaretu. Přejídáme se? Vhodíme ohni porci jídla.
Při každém takovém obětování se soustředíme na to, čeho se chceme zbavit. Jakmile to oheň jednou pohltí, věc už se nevrátí. Pokud nemůžeme použít symbol, nakreslíme obrázek - a ten spálíme.

LÉČENÍ
Uděláme oheň z dubového dřeva. Až většina dřeva shoří a zůstanou jen žhavé uhlíky, vybereme jeden, který vložíme např. na lopatku a předáme do něj veškerou bolest, kterou máme nebo nemoc, problém. Pak vhodíme žhavý uhlík do nádoby se studenou vodou. Tam vyhasne a praskne - oheň se vypaří a s ním i naše problémy. Opakuje se 3x.

OCHRANA PŘED OHNĚM
Použijeme modrý pytlík, do kterého vložíme několik snítek jmelí. Celé to vložíme do vody a po okapání pověsíme v domě - v místě, kde trávíme nejvíce času. Toto kouzlo ochrání náš domov před požárem, bleskem, ad.


Mezi lidovou magii vážící se k živlu Ohně patří ocet. Ocet totiž obsahuje esenci ohně a dokáže vyčistit předměty, a zároveň pohlcovat negativní vibrace.
 


Mějte prosím na paměti, že živly neovládáme, nepodmaňujeme si je jakýmkoli způsobem. Jsme uctiví, pokorní a umíme poděkovat.zdroj obrázků: www.pinterest.com